Magento a Shoper – porównanie platform e-commerce

24.05.2022 Angelika Siczek
magento-shoper-porownanie

Jeśli chcesz prowadzić sklep internetowy, masz masę możliwości. Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się zacząć z gotową platformą e-commerce. To rozwiązanie jest rozsądne z wielu punktów widzenia – taka platforma oferuje wszystkie niezbędne opcje i możliwości, które są potrzebne, aby sprzedawać produkty online. Dodatkowo można w miarę łatwo wszystko skonfigurować, ponieważ takie platformy nie wymagają umiejętności kodowania. W tym artykule pokażemy Ci dwie platformy, które możesz wykorzystać, żeby stworzyć nowy sklep – Magento (obecnie znane jako Adobe Commerce lub Magento Open Source) i Shoper. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Na rynku znajdziesz dziesiątki platform e-commerce. Część z nich jest nawet dostępnych za darmo (jak np. WooCommerce, rozszerzenie e-commerce do stron stworzonych na WordPressie). Jeśli jednak zależy Ci na szerokim spektrum opcji i łatwości obsługi, są lepsze rozwiązania. WooCommerce wymaga przynajmniej podstawowej znajomości WordPressa i kodowania, ponieważ to, jak ta platforma wygląda zaraz po zainstalowaniu, jest, mówiąc delikatnie, mało satysfakcjonujące. WooCommerce wymaga umiejętności kodowania, konfigurowania i ustawiania wszystkich elementów tak, jak tego oczekujesz.

Jeśli nie chcesz wydawać na to dużo pieniędzy (i czasu) to lepszym rozwiązaniem będą gotowe platformy, takie jak właśnie Magento i Shoper. Jednak, na którą z tych dwóch opcji warto się zdecydować? Magento to dzieło globalnego lidera IT – Adobe. Shoper to z kolei znacznie mniejsza platforma stworzona przez polską firmę. Mamy zatem oczywistego zwycięzcę?

Magento: dwie platformy w jednej

Na początek musimy coś wyjaśnić. Gdy mówimy o Magento, może tak naprawdę chodzić o dwie różne platformy. Adobe oferuje bowiem jedną bardzo rozwiniętą platformę określaną Adobe Commerce i jedną raczej podstawową – Magento Open Source. Tę pierwszą opcję omawialiśmy w innym wpisie na naszym blogu: Adobe Commerce: Jak możesz go wykorzystać do unowocześnienia swojego sklepu? Zachęcamy Cię do lektury tego wpisu. Dowiesz się z niego najważniejszych informacji na temat Adobe Commerce. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest fakt, że Adobe udostępnia także dostęp do rozbudowanego środowiska chmurowego, które możesz wykorzystać do rozwoju biznesu.


Z drugiej strony, Magento Open Source oferuje raczej podstawowe opcje i rozwiązania:

 • Zintegrowany koszyk, moduły płatności i wysyłki zamówień
 • Wersja mobilna
 • Sprzedaż międzynarodowa
 • Zarządzanie katalogiem produktów
 • Rozszerzone możliwości dzięki aplikacji Marketplace
 • Natychmiastowe zakupy
 • Wyszukiwarka
 • Kreator stron WYSIWYG

Jakie są korzyści płynące z tej darmowej platformy? Przede wszystkim prawie nieograniczone możliwości dostosowywania jej do potrzeb danej firmy. Oczywiście w tym celu będziesz potrzebować doświadczonego eksperta Magento. Open Source oferuje też wygodny i intuicyjny panel klienta, który ułatwia zarządzanie sklepem (lub sklepami). I wreszcie możesz stosunkowo łatwo zadbać o pozycjonowanie sklepu zbudowanego na Magento.

A co z wadami? Podobnie jak w przypadku WooCommerce, potrzebne będzie wsparcie programistyczne, co może być kosztowne. Wiele osób wskazuje też, że ta open-sourcowa platforma wymaga naprawdę szybkiego hostingu, aby działała prawidłowo.

Możemy zatem podsumować, że jeśli szukasz naprawdę intuicyjnej i wszechstronnej platformy, zdecyduj się na wersję płatną.

Shoper: rodzima platforma e-commerce

Shoper to gotowa platforma, co oznacza, że wszystko jest praktycznie od razu gotowe do działania. Musisz jedynie skonfigurować poszczególne elementy poprzez łatwy w obsłudze panel klienta. Problematyczne może być to, że edycja kodu sklepu jest bardzo utrudniona. Może się zatem okazać, że rozwiązanie, które sobie wymarzyłeś, nie jest możliwe do wprowadzenia. Z drugiej strony Shoper oferuje dużo dodatkowych opcji i rozwiązań, więc większość sprzedawców powinna być usatysfakcjonowana.


Najważniejsze elementy Shopera obejmują:

 • dobrze wyglądające motywy dla Twojego sklepu,
 • pełne wsparcie techniczne (platforma chwali się, że 91% użytkowników pozytywnie ocenia obsługę klienta),
 • integracje z marketplace i innymi podmiotami (np. kurierami),
 • dedykowany sklep z wtyczkami i aplikacjami dla Twojego sklepu,
 • wewnętrzny system płatności obsługujący szybkie i mobilne przelewy.

Zwróć jednak uwagę, że niektórzy użytkownicy wspominają, że jeśli Twój sklep obsługuje duży ruch każdego miesiąca, może się okazać konieczne wykupienie opcji Premium, której koszt zaczyna się od 499 zł miesięcznie.

Na co powinieneś się zdecydować? Wszystko zależy od Twoich możliwości i oczekiwań. Jeśli jednak chcesz prowadzić sklep działający w pełni po angielsku, Adobe to zdecydowanie lepsza opcja. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy mogą zdecydować się na Shopera – platformę, która została stworzona stricte pod polski rynek.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: