Najlepsze frameworki do pracy z Magento

17.09.2021 Kornel Kosoń

Magento to uniwersalna i kompleksowa platforma. Niemniej nadal potrzebuje ona dodatkowych technologii: frameworków, wtyczek i modułów, które pomogą sprzedawcom osiągnąć maksymalną wydajność z narzędzia i dostosują środowisko projektu e-Commerce do ich wymagań. Jednak tysiące rozszerzeń dostępnych w Magento Marketplace i liczne frameworki i biblioteki ułatwiające pracę z CMS-em mogą przysporzyć wielu wątpliwości  i problemów, przy wyborze najbardziej odpowiadającej Ci technologii. 

Dlatego też, jeśli jesteś programistą lub sprzedawcą chcącym jak najlepiej wykorzystać potencjał Twojej platformy, ten artykuł może Ci pomóc dowiedzieć się, jakie frameworki są najlepsze do pracy z Magento.

Czym jest framework?

Zanim zdecydujesz, który framework jest najlepszy do pracy z Magento, powinieneś wiedzieć, czym w ogóle jest framework. Mówiąc prosto, jest to oprogramowanie ułatwiające tworzenie aplikacji i projektów IT – tak, jest to dość szeroka definicja. Według niej samo Magento i Adobe Commerce są w pewnym sensie frameworkami, gdyż umożliwiają tworzenie rozwiązań informatycznych bez wymogu zaczynania od podstaw.

Chcąc wyjaśnić bardziej szczegółowo, czym jest framework, musisz zrozumieć, że może być on zbudowany na jednym z wielu języków programowania. W tym związku kod jest podstawą, za pomocą której powstają skrypty wchodzące w skład frameworka. Skrypty i inne elementy oszczędzają deweloperom monotonnej i wydłużonej pracy na “gołym” kodzie.

Frameworki różnią się od siebie poziomem zaawansowania i przeznaczeniem: niektóre są nakładkami i wyręczają deweloperów tylko przy najbardziej podstawowych operacjach z kodem, inne natomiast są rozbudowanymi aplikacjami, które mogą pomagają specjalistom w bardziej zaawansowanych zadaniach.

Czemu framework jest przydatny w pracy z Magento?

Jak już wcześniej napisaliśmy, celem frameworka jest odciążenie deweloperów od najbardziej żmudnych zadań i innych operacji, które można w jakiś sposób zautomatyzować lub uprościć. Frameworki pomagają także w innych obszarach, m.in. bezpieczeństwie, testowaniu i debugowaniu kodu, jego porządkowaniu i optymalizacji.

Co jednak, gdy już używasz oprogramowania typu framework jakim jest, np. Magento lub Adobe Commerce? Czy potrzebujesz kolejnego frameworka? W czym miałby on Tobie pomagać?

programista wybiera najlepszy framework dla Magento

Magento jest zaawansowaną platformą e-Commerce, która pozwala na obsługę protokołów HTTP, pracę z bazami danych i systemem plików, jak i również renderuje treści jakie zamieszczamy na stronie naszego e-Commerce’u (za pomocą komend lub edytora treści WYSIWYG). Jednak będąc tak uniwersalnym i kompleksowym narzędziem, producenci Magento muszą skupiać się na wielu jego aspektach, co skutkuje – owszem – usprawnieniami na wielu frontach, ale jest to upgrade zdecentralizowany. Z drugiej strony producenci zewnętrznych frameworków, które posiadają mniejszy zakres funkcjonalności, mogą sfokusować strategię upgrade’ów tylko na tych kilku funkcjach, które są ich specjalnością. Poprzez łączenie Magento z zewnętrznymi frameworkami, możesz czerpać korzyści zarówno z modelu scentralizowanego, jak i zdecentralizowanego, co skutkuje dużo szerszymi możliwościami używanych przez Ciebie technologii i pozwala na dostosowanie Twojego e-Commerce’u do wymagań rynku, w którym działasz.

Jakie rodzaje frameworków możesz używać z Magento?

Skoro już wiesz, czemu warto połączyć frameworki z platformą e-Commerce typu Magento lub Adobe Commerce, czas poznać rodzaje frameworków, które możesz dodać do stacku technologicznego Twojego zespołu. Można je podzielić na obszary developmentu aplikacji:

 • frameworki do obszaru frontendowego,
 • frameworki do rozwiązań backendowych.

Aplikacje frameworkowe można również podzielić ze względu na język programistyczny, w którego obszarze funkcjonują. Dlatego też powinieneś mieć na uwadze jaki język kodowania jest użyty w Twoim projekcie Magento

Frontendowe frameworki

Frameworki używane przez frontend deweloperów mają na celu pomoc w obszarze elementów widocznych “gołym okiem” na stronie Twojego projektu. Chodzi tu o interfejs użytkownika, w którego skład wchodzą przyciski, zakładki i wszystkie inne elementy, z którymi użytkownik może wejść w interakcję. Dlatego też tę część aplikacji nazywa się frontem lub fasadą sklepu/strony.

Angular

Angular jest frameworkiem działającym na podstawie licencji open-source. Jest napisany w języku Javascript i oferuje multum możliwości, gdy przychodzi do developmentu części frontendowej Magento. Znacząco przyśpiesza funkcjonowanie storefrontu, podnosząc poziom wydajności Twojej aplikacji webowej do tego normalnego dla rozwiązań natywnych.

React.js i React Native

Specjaliści spierają się o to, czy React.js rzeczywiście można nazwać frameworkiem, czy też bliżej mu jest do biblioteki komponentów. Obie strony mogą jednak zgodzić się co do jednego – jest to bardzo solidne i szybkie w implementacji rozwiązanie. Umożliwia budowanie interfejsu gotowego na wiele dynamicznych zmian. Dodatkowo jest prosty i szybki w obsłudze dla początkujących programistów. To tylko kilka z zalet React.js.

React Native jest platformą frameworkową, która umożliwi Ci stworzenie aplikacji mobilnej dla systemów Android i iOS. Umożliwia wykonanie rozwiązania działającego na wielu platformach za pomocą jednego kodu źródłowego. React Native świetnie spisuje się przy projektowaniu aplikacji zgodnie z podejściem Mobile First. Framework ten może zostać wykorzystany do rozpoczęcia budowy mobilnego sklepu Magento.

Vue.js

Vue.js jest kolejną biblioteką komponentów bazującą na Javascript. Jest to najprostszy spośród trzech frameworków do zadań frontendowych opisanych w tym artykule. Nie wymaga statusu JavaScript’owego weterana i umożliwia tworzenie nieskomplikowanych aplikacji webowych. Dodatkowo posłużył on do stworzenia jednego z dedykowanych rozwiązań PWA dla Magento i Adobe Commerce. Razem z Magento PWA Studio, Vue Storefront (napisany za pomocą Vue.js) jest z jednym z dwóch narzędzi do kreowania i zarządzania progresywnym storefrontem na platformie Adobe.

Backendowe frameworki

Frameworki do zadań backendowych mają na celu przyspieszenie i automatyzację operacji z zakresu zarządzania przepływem informacji z baz danych od storefrontu, a także innymi działaniami odbywającymi się po stronie serwera.

Symfony

Symfony jest open-source’ową platformą frameworkową działająca na języku PHP, który zasila ponad 80% aplikacji internetowych na światowym rynku. Działa w oparciu o biblioteki komponentów, które w sposób niezależny od siebie można implementować do projektu e-Commerce. Głównymi zaletami Symfony jest znaczne przyspieszenie developmentu aplikacji, poprzez wykluczenie przymusu wykonywania powtarzających się operacji. Jednocześnie nie generuje dodatkowych kosztów dla deweloperów i jest łatwy w integracji z Magento dzięki komponentowi Composer.

Laravel

Laravel to framework stworzony, podobnie do Symfony, na bazie języka PHP. Oferuje on deweloperom przyśpieszenie tworzenia aplikacji poprzez automatyzację najpopularniejszych funkcji, używanych przy wdrażaniu projektów e-Commerce. Jest on prostszy i wygodniejszy w obsłudze od Symfony. Laravel nie jest jednak tak elastycznym narzędziem co Symfony i możesz poczuć niedosyt próbując dostosować swój projekt Magento za jego pomocą.

Jak stwierdzić, który framework jest odpowiedni dla Twojego sklepu Magento?

jaki framework jest najlepszy dla magento?

Poznawszy frameworki, które współpracują z Magento, możesz sobie zadawać pytanie, który z nich będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego projektu. Będziesz potrzebował zarówno rozwiązań frontendowych i backendowych, aby poszerzyć funkcjonalności platformy Magento i zwiększyć wydajność swojego sklepu. Cóż, skoro każdy z tych frameworków posiada zalety, jakich nie posiadają inne, to czemu, nie wykorzystać ich wszystkich? Otóż wiązałoby się to z dużo wyższymi kosztami – zarówno deweloperskimi jak i przez konieczność utrzymania zespołu ze wszystkimi wymaganymi kompetencjami. Jak we wszystkim i w integrowaniu frameworków z platformą Magento trzeba znaleźć umiar.

Na początek możesz zacząć od konsultacji e-Commerce z Global4Net. Nasi specjaliści pomogą ocenić Ci, jakie są potrzeby Twojego biznesu i możliwości jego ekspansji i w wymiarze handlu cyfrowego. Dzięki temu będziesz miał pewność, że technologie, które wybierzesz nie okażą się błędne. Tak więc, jeśli szukasz frameworka, który będzie najlepszy do pracy z Twoim projektem Magento, skontaktuj się z nami.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: