Tworzenie mapy strony w Magento

07.11.2013 Angelika Siczek

1. Jak samodzielnie stworzyć mapę strony Google w Magento?

Pojęcie mapy strony jest zapewne większości znane, niemniej warto choć w  kilku słowach wspomnieć o jej poprawnej definicji. Mapa strony to nic innego jak jedna z najprostszych sposobów poruszania się po stronie i zapewnienia odpowiednich punktów, które doprowadzą użytkownika do interesujących go informacji. Podstawową funkcją mapy strony jest kilka plików XML, które przedstawiają listę linków URL dla danej strony zawierając wszystkie informacje, w tym ostatnią aktualizację i jej częstotliwość, zależność w stosunku do innych stron internetowych. Mając to na uwadze, wyszukiwarki stają się urządzeniami inteligentnymi, które lekko funkcjonują na stronach internetowych. 

Niejednokrotnie każdy z nas słyszał termin Mapa strony Google ale Schemat dla protokołu mapy XML nie wiąże się jedynie z Google. Ma zastosowanie w wielu miejscach, choć faktycznie- źródłowo pochodzi z Narzędzi administratora strony Google ( ang. Google Webmaster Tools) i Wyszukiwarki Yahoo (ang. Yahoo! Site Explorer)

2. Jak stworzyć Mapę Strony Google w Magento?

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest stworzenie pliku mapy strony w Magento. Jest to podstawowy punkt, który informuje Magento o lokalizacji pliku mapy i jego nazwie. Należy zalogować się w panelu administracyjnym i wyszukać Katalog -> Mapa strony Google , a następnie sprawdzić, czy podstawowy plik został zapisany i czy jest już aktywny. Przykładowo, chcemy stworzyć mapę strony dla URL:http://www.yourstore.com/sitemap/sitemap.xml

Aby zrobić to poprawnie, należy:

 1. Połączyć się z serwerem za pomocą FTP
 2. Stworzyć folder sitemap, w którym umieszczona będzie mapa strony
 3. Ustawić chmod na wartość 777
 4. Teraz możemy stworzyć nową mapę strony we wspomnianej wyżej lokalizacji

Na niektórych serwerach poprzednie działania nie będą wymagane, ale bezpieczniej jest stworzyć folderjako pierwszy, aby Magento miało możliwość jego edycji. Teraz należy przejść w panelu do Katalog -> Mapa strony Google i nacisnąć na przycisk „Dodaj mapę strony” ustawiając domyślne wartości.

Magento zostało właśnie poinformowane o miejscu, w którym ma zostać ulokowana mapa strony, która mimo to, nie jest jeszcze gotowa.

3. Skonfiguruj Mapę Strony

Mapa strony może zostać skonfigurowana z interfejsu System -> Konfiguracja -> Katalog -> Mapa strony Google.  Jeśli użytkownik nie jest pewien znaczenia, warto odwiedzić stronę http://www.sitemaps.org/protocol.html#xmlTagDefinitions , aby poznać wszystkie najważniejsze definicje Tagów XML.

 

 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: