Migracja do Magento 2 – co warto wiedzieć?

11.07.2019 Angelika Siczek
co warto wiedzieć o migracji do Magento2

Magento opublikowano w 2015 roku jako nowszą i dopracowaną wersję platformy e-commerce.

Różnice w stosunku do Magento 1 są następujące:

 1. Poprawione osiągi: Strony na Magento 2 będą pracować średnio o 20% szybciej. Szybko ładujące się strony poprawią sprzedaż i ich pozycję w wynikach wyszukiwania.
 2. Ułatwiony proces kupna: Magento 2 posiada dwuetapową finalizację zakupów w porównaniu do sześcioetapowej w Magento 1. Magento zyskała również funkcję Kup teraz, dzięki której wracający kupujący nie musi ponownie wpisywać swoich danych. To również przyciąga klientów.
 3. Lepszy interfejs admina: Wadą Magento 1 był skomplikowany interfejs admina. Magento 2 zyskał intuicyjną obsługę, w której poradzą sobie nawet technologiczni laicy.
 4. Lepsza dostępność mobilna: kluczowa kwestia – Magento 1 nie sprawdzało się dobrze na urządzeniach mobilnych. Dla Magento 2 to priorytet. Wydanie Progressive Web Application dla Magento 2.3 umożliwi wzniesienie obsługi mobilnej na jeszcze wyższy poziom.

Dlaczego powinieneś dokonać migracji do Magento 2?

W czerwcu 2020 roku Magento 1 nie będzie dłużej wspieraną platformą. Co prawda pozostało jeszcze trochę czasu, ale nie warto dłużej obsługiwać przestarzałej platformy. Jeśli zostaniesz w Magento 1, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii, które mogą przysporzyć utrudnień. Łaty bezpieczeństwa nie będą produkowane po upływie licencji. Oprócz tego nie pozostaniesz na czele konkurencji, ponieważ Magento 1 nie będzie wprowadzało już żadnych innowacyjnych rozwiązań. Zostaną one przeniesione na M2.

Korzystanie z niewspieranego oprogramowania to ryzykowna polityka. Natomiast migracja do nowej platformy może potrwać. Czas ten zależy od wielkości i poziomu rozbudowania Twojej witryny e-commerce, ale migracji nie dokona się szybciej niż w trzy miesiące. Dlatego rozważną strategią byłoby rozpocząć migrację jeszcze w roku 2019.

Magento 2 jest gotowe na przyszłość

Magento 2 wykorzystuje najnowsze technologie, takie jak zespół oprogramowania LAMP, Apache/Nginx MySql, PHP – wszystko w najnowszych wersjach. Wykorzystywać będzie również najnowsze techniki takie jak gromadzenie bazy danych, cachowanie pełnych stron, monitorowanie osiągów poprzez New Relic, Blackfire.io, budowanie stron WYSIWYG CMS, poszerzone raportowanie  przez Magento Business Intelligence i Magento Shopping. Magento 2 wykorzysta również technologię PWA, w Magento PWA Studio. Umożliwi to prowadzenia sklepu całkowicie mobilnego. Integralność i kooperatywność poprzez API to kolejny powód, dla którego przejście na Magento 2 opłaca się na dłuższą metę. Umożliwi ona dopasowanie się do przyszłych innowacji w branży e-commerce.

szczegóły na temat migracji do Magento2

Szczegóły dotyczące migracji do Magento 2

Migracja z M1 do M2 wymaga przebudowę struktury bazy danych oraz aktualizację pracy w nowym API. Dlatego proces ten powinien być przeprowadzany przez specjalistów. Dzięki temu wszystko potrwa krócej oraz bezproblemowo.

Rozważ możliwość jednoczesnej aktualizacji samej strony www. To idealny momenty, aby zsynchronizować modernizację i wejść na wyższy poziom. Uzgodnij swój przypadek z profesjonalistami, którzy ocenią czy nie będą Ci potrzebne ulepszenia hardware’u lub reszty oprogramowania.

Elementarny plan migracji wyglądać będzie następująco:

 1. Przeprowadzenie analizy stanu aktualnego Twojej strony. Podjęcie decyzji, które rozszerzenia pasują do Magento 2. Niektórzy klienci nie potrzebują skomplikowanej konfiguracji podczas migracji. Przy okazji dokona się usunięcia niepotrzebnych danych z Magento 1.x, aby uprościć proces.
 2. Budowa i przygotowanie sklepu w Magento 2 do operacji. Aby odpowiednio ubezpieczyć się przed zmianą platformy warto zduplikować bazę danych z Magento 1, która również służyć będzie za źródło danych do migracji.
 3. Test – przed właściwą, przeprowadź testową migrację krok po kroku na testowym środowisku. Najlepiej dokonać tego bez aktywności admina.
 4. Rozpoczęcie migracji przy pomocy Data Migration Tool. Umożliwi ono migrację danych klientów, katalogów, zamówień, przesyłek i informacji ogólnych. Jednocześnie należy wiedzieć, co nie ulega migracji: dane konfiguracji, uprawnienia admina, pliki multimedialne i inne spersonalizowane właściwości techniczne.
 5. Migracja motywu głównego z M1 do M2 oraz dokonanie konfiguracji ustawień użytkownika.
 6. Ewentualne zmiany w danych po migracji.
 7. Aktualizacja danych dodatkowych – po migracji należy stopniowo przenieść (w trybie delta) dane takie jak najnowsze zamówienia czy dane produktowe.
 8. Otwarcie aktualizowanego sklepu.

Która wersja Magento 2 jest dla Ciebie najlepsza?

Magento 2 Open Source bazuje na modelu otwartego oprogramowania. Jest pozbawione wsparcia technicznego czy wsparcia zarządzania kontem. Najlepiej pasuje do małych sklepów.

Magento Commerce 2 jest zaprojektowane dla średnich i dużych sklepów i posiada szerokie możliwości zarządzania, promocji, współpracy B2B oraz business intelligence.

Pozostałe kwestie migracji

Koszty migracji uzależnione są od rozmiaru sklepu oraz od ilości dodatkowego oprogramowania i poziomu dostosowania do Twoich potrzeb. Również dokonywanie dodatkowych aktualizacji w oprogramowaniu i konfiguracji może zwiększyć koszt. To jednak dobry moment, aby zastanowić się nad poprawieniem UX (User Experience).

Dodatki i personalizacja to kolejna ważna kwestia migracji. Jeżeli posiadasz oprogramowanie spoza rodziny Magento, warto zastanowić się, czy podczas aktualizacji platformy nie należy zastąpić ich funkcjonalności przez bazowe rozszerzenia Magento 2 lub rozszerzeń dodatkowych z Magento Marketplace.

Odpowiedni partner migracji to prawdopodobnie najważniejsza kwestia. Niezależnie od Twojego podejścia i planu tej operacji, przeprowadzona musi być w odpowiedni sposób, aby zmiana platformy nie stała się katastrofą.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: