Pozycjonowanie sklepu na Magento pod kątem SEO

17.07.2023 Katarzyna Zajchowska

Za sprawą swojej funkcjonalności i elastyczności Magento stanowi bardzo popularny wybór wśród właścicieli sklepów internetowych. Bez odpowiedniej optymalizacji SEO nawet najlepiej zaprojektowany e-commerce będzie miał jednak spore problemy z przyciągnięciem i utrzymaniem klientów. W tym artykule przyjrzymy się więc, jak wesprzeć pozycjonowanie sklepu Magento w wyszukiwarce i zwiększyć ruch oraz sprzedaż w witrynie.

W praktyce, pozycjonowanie sklepu internetowego opartego na Magento nie różni się aż tak bardzo od pozycjonowania innych stron e-commerce. Bez względu na to, nad jaką witryną obecnie pracujesz, musisz spełniać wymagania Google, a dotyczą one pięciu głównych kwestii. Oto one:

1. Optymalizacja adresów URL

Przekształcenie wszystkich adresów URL w adresy przyjazne SEO może znacząco ułatwić wyszukiwarkom zrozumienie zawartości Twojej strony. Osiągniesz to, logując się do panelu administracyjnego Magento i włączając opcję „Użyj przekierowań serwera”.

Jeśli zaczynasz od zera z danym adresem, możesz również usunąć „.html” z „Sufiksu URL kategorii” i „Sufiksu URL produktu”. Adres stanie się wówczas bardziej estetyczny i łatwiejszy do ewentualnej migracji w przyszłości. Pamiętaj też o tworzeniu stałych przekierowań dla zmienionych adresów URL. Pomoże to uniknąć uszkodzonych linków.

2. Konfiguracja mapy witryny

Sitemapa to ważny aspekt SEO wszystkich witryn, w tym także sklepów Magento. Pomaga wyszukiwarkom w analizowaniu zawartości podstron i ich indeksowaniu. Jej konfigurację znajdziesz w zakładce Katalog > Mapa witryny XML.

Tam ustaw żądaną częstotliwość aktualizacji mapy witryny (tygodniowo lub codziennie). Następnie wybierz maksymalną liczbę adresów URL, które chcesz uwzględnić w każdym pliku sitemapy, i ustaw lokalizację, gdzie ma ona zostać zapisana. Nie zapomnij również o wyborze czasu rozpoczęcia jej generowania. Możesz też zażądać powiadomień e-mail w przypadku jakichkolwiek błędów w mapie witryny.

Po skonfigurowaniu i zapisaniu ustawień utwórz sitemapę, klikając przycisk „Generuj”.

3. Dostosowanie meta tagów

Na etapie tworzenia meta tytułów i meta opisów zwróć szczególną uwagę na uwzględnianie w nich właściwych słów kluczowych. Powinny one dokładnie odzwierciedlać zawartość strony, poprawiając tym samym jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Aby zoptymalizować meta tagi w Magento, należy przejść do menu Produktów lub Kategorii i przewinąć w dół do sekcji „Optymalizacja dla wyszukiwarek”.

W polu „Meta tytuł” wprowadź zwięzły i opisowy tytuł zawierający odpowiednie słowa kluczowe. Pamiętaj, że nie może on mieć więcej niż 70 znaków. Następnie wypełnij rubrykę „Meta opis” krótką i przekonującą treścią, której długość nie przekroczy 160 znaków.

Zauważ, że w Magento znajdziesz też praktyczną funkcję, która pozwala na masową optymalizację meta tagów dla stron kategorii i produktów. Jeśli na Twój sklep składa się wiele podstron, możesz w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu.

4. Wdrożenie SSL

Wdrożenie protokołu SSL to istotny krok z punktu widzenia bezpieczeństwa Twojego sklepu internetowego. Jego zadanie polega na szyfrowaniu danych przesyłanych pomiędzy witryną a przeglądarkami klientów.

Aby zadbać o bezpieczeństwo swojej witryny, wykup SSL od renomowanego urzędu certyfikacji (CA), takiego jak Let’s Encrypt, DigiCert lub GlobalSign. Pamiętaj, że niektóre firmy hostingowe mogą oferować certyfikaty SSL w ramach swoich pakietów hostingowych. Następnie znajdź sekcje „Podstawowy URL” oraz „Bazowy URL (bezpieczne)” i ustaw używanie protokołu HTTPS zamiast HTTP.

Po dokonaniu zmian zapisz je, wyloguj się i wyczyść pamięć podręczną przeglądarki.

5. Skrócenie czasu ładowania strony a pozycjonowanie sklepu

Optymalizacja czasu wczytywania sklepu Magento ma kluczowe znaczenie dla pozytywnego doświadczenia użytkownika i poprawy pozycji strony w wyszukiwarce. Aby to osiągnąć:

 1. Wybierz niezawodnego dostawcę hostingu, który zapewni Ci serwer o wysokiej wydajności i krótkim czasie odpowiedzi, a także dostęp do sieci dostarczania treści (CDN).
 2. Użyj narzędzi lub rozszerzeń do kompresji obrazów, aby zmniejszyć rozmiar plików graficznych bez utraty ich jakości.
 3. Zminimalizuj żądania HTTP, zmniejszając liczbę zewnętrznych skryptów i arkuszy stylów oraz łącząc je w jeden plik.
 4. Korzystaj z buforowania, które pomaga przyspieszyć działanie witryny, przechowując często używane dane i szybciej udostępniając je użytkownikom.
 5. Usuń zbędny kod i white space, zmniejsz pliki JavaScript oraz CSS i zoptymalizuj zapytania do bazy danych.

Magento SEO — podsumowanie

Podsumujmy: SEO dla Magento wymaga holistycznego podejścia, które obejmuje konfigurację adresów URL, map witryn i metatagów, a także wdrożenie protokołu SSL i przyspieszenie ładowania strony. Pracy jest sporo, dlatego pamiętaj, że aby ułatwić sobie pozycjonowanie swojego sklepu, zawsze możesz poprosić nas o pomoc!

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: