Stabilna integracja z wykorzystaniem Magento 2

18.04.2019 Angelika Siczek

Prowadząc sklep internetowy, z pewnością liczysz się z tym, że wraz ze wszystkimi jego zaletami, idą również pewne niedoskonałości. Wdrożenia e-commerce wiążą się z integracjami, a te przebiegają różnie. Ze względu na złożoność współpracy z klientami, na którą składają się między innymi dostawy, zamówienia, produkty i opisy, nieuniknione są integracje między systemami. Systemami takimi jak Magento 2.

Jest to proces skomplikowany, przez co również narażony na błędy. Jeśli zakres integracji zostanie źle opracowany, kluczowe dane nie przeniosą się z systemu na system. Synchronizacja może przeciągnąć się w czasie, co opóźni realizację zamówień. Jeśli natomiast synchronizacja nie przebiegnie pomyślnie, pracownicy będą musieli szukać braków pomiędzy dwoma systemami.

Jak przebiega integracja?

Integracja Magento 2 może przebiegać na wiele sposobów. Jednym z nich jest korzystanie z kodu zamieszczonego w witrynie. Za pomocą tego sposobu integruje się na przykład Google Analytics. Nie jest ono skomplikowane, a większość usług posiada już wtyczki do Magento. Kolejnym sposobem jest eksport plików z jednego systemu i ich implementacja w drugim, w określonej strukturze. Obie czynności są zautomatyzowane. Integrować można również z bazą danych obcego systemu, ale niesie to za sobą ryzyko utraty spójności danych. Kolejny sposób integracji zachodzi przez Middleware, czyli przez system pośredni, który łączy dwa pozostałe, podlegające integracji. API natomiast umożliwia integrację najbezpieczniejszą, ponieważ wykorzystuje istniejące już kanały komunikacji, za pomocą których przesyła się dane. Używanie gotowego standardu, stworzonego przez programistów wyłącza możliwość wystąpienia wielu nieprzewidzianych błędów.

Jakie systemy integrować do Magento 2?

Magento 2

Jeśli prowadzisz firmę e-commerce, procesy w niej przebiegające z pewnością potrzebują wsparcia wielu systemów. Obsługa magazynów, systemu sprzedaży, wielu klientów jednocześnie, produktów, zamówień i wysyłek. Wszystkie te czynności można zintegrować z innymi systemami, aby usprawnić ich działanie.

Warehouse Management System (WMS) – synchronizuje stany magazynowe na potrzeby wyświetlania dostępności produktów. Umożliwia automatyczną rezerwację towaru i wystawianie dokumentów magazynowych.

Point of Sale (POS) – wdrażanie wielokanałowe musi być zsynchronizowane z systemem POS i może ono odbywać się przez Magento.

Content Management System (CMS) – możliwość integracji treści i jej budowania, np. poprzez bloga na WordPressie.

Enterprise Resource Planning (ERP) – najczęstsza integracja, w której Magento połączyć można z Comarch, InsERT, SAP, SaaS i innymi.

Customer Relationship Management (CRM) – przydatny w sytuacji, gdy ERP staje się niewystarczający, np. w zakresie wizyt, notatek osobistych, historii aktywności.

Product Management System (PIM) – coraz częściej wykorzystywana technologia porządkująca i zarządzająca informacją produktową. Odbywać się może np. na Akeneo.

Systemy afiliacyjne – integracja Magento z możliwością prowadzenia programów lojalnościowych, informacji o saldzie konta i historii aktywności.

Logistyka (kurierzy DPD, DHL, PocztaPolska, Inpost itd.) – zająć się tym może ERP, ale w przypadku dużej ilości zamówień przychodzących i wychodzących odciążenie systemu może okazać się zbawienne. Automatyzacja procesu nadawania paczki – zamówienie kuriera, drukowanie listów przewozowych, wyliczanie kosztów dostawy.

Zewnętrzne systemy obsługi wyszukiwania – istnieje możliwość integracji z zewnętrznymi wyszukiwarkami, które specjalizują się we współpracy z Magento i Magento 2.

Systemy rekomendacji (np. QuarticON) – Magento nie posiada automatyzacji rekomendacji produktowych, ale są zewnętrzne produkty, które się w tym specjalizują.

Zewnętrzne systemy sprzedażowe (np. eBay, Amazon) – sprzedaż na kanałach zewnętrznych wymaga integracji, aby uzyskać dostęp do oferty produktowej i wymiany zamówień.

Zautomatyzowanie marketingu (SALESmanago, Mautic) – może zapewnić dostęp do historii użytkownika w celu lepszego dopasowania się do jego potrzeb.

Zasady integracji

Po pierwsze, z pewnością należy dążyć do jak najmniejszej liczby mechanizmów. Po drugie, pierwszeństwo powinny mieć systemy, które mają API, bo wtedy Twoje dane będą bezpieczniejsze. Trzecią rzecz jaką musisz brać pod uwagę to to, że jeśli integrujesz się z systemem większym, np. hurtowym, to on będzie miał pierwszeństwo. Po czwarte, integruj z głową. Nad tym procesem należy czuwać, dlatego lepiej jest stworzyć panel Magento odpowiedzialny za status procesów, niż pozwolić integracji przebiegać samodzielnie w tle.

Aby przyspieszyć i usprawnić integrację, skorzystaj z rozwiązania Middleware. Dzięki temu jesteś w stanie odciążyć obsługę integracji, dołączyć kolejne systemy, wykonać translację danych z formatu na format oraz obsłużyć różne wersje i formaty danych.

Monitorowania integracji z Magento 2

Aby uniknąć sytuacji niejasnych podczas integracji, należy je stale monitorować. Trudności pojawiają się w wielu sferach tego działania. Problem może być natury sprzętowej, programowej czy logicznej. Dla przykładu, brak produktu lub błędny identyfikator w systemie docelowym uniemożliwi poprawne przesłanie danych zamówienia.

Aby temu zapobiec należy kontrolować wszystkie operacje i prowadzić ich dziennik. W tym celu korzysta się ze specjalnych narzędzi, takich jak ELK Stack. Będzie on monitorował aktywność pomiędzy systemami i zbierał logi. Wejdziesz wtedy w posiadanie zapisu ewentualnych problemów, czy akcji zakończonych niepowodzeniem.

Używanie kolejek

Korzystanie z kolejek pomaga odtworzyć utracone dane, takie jak usunięte produkty. Stosując takie mechanizmy, możemy rozdzielić wszystkie procesy na małe zadania, które łatwiej później odtworzyć. Daje to większą kontrolę nad danymi oraz szybsze i łatwiejsze wyłapywanie błędów. W razie awarii integracja wznowiona zostanie szybciej. Bazy danych zostaną odciążone dzięki ustawianiu priorytetów zadań. Dodatkowo, kolejki są w stanie obsługiwać duże ilości operacji. Produkt RabbitMQ radzi sobie z tym doskonale.

Sama integracja nie jest zadaniem skomplikowanym ani wybitnie trudnym. Osoby z doświadczeniem w tej dziedzinie powinny sobie z tym poradzić. Jednak o powodzeniu przesądzi odpowiedni plan i jego dobra realizacja. Integracja w Magento 2 to dobry wybór dla osób prowadzących profesjonalny sklep e-commerce, ponieważ współpraca z wieloma firmami z tej branży pomogła zdobyć doświadczenie niezbędne do utworzenia bezkonkurencyjnego produktu, jakim jest właśnie Magento 2.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: