Typy produktów

19.02.2012 Angelika Siczek
koniec wsparcia akeneo 4.0 i nowości w wersji 5.0

Sklep Magento oferuje możliwość tworzenia kilku rodzajów produktów. Są to kolejno produkty: Simple (proste), Grouped (grupowe), Configurable (konfigurowalne), Virtual (wirtualne), Bundle (w pakiecie) oraz Downloadable (ściągalne).

Produkty proste (simple) to podstawowy rodzaj produktów występujących w sklepie. Oprócz podstawowych cech systemowych mogą również posiadać cechy proste. Przykładem takiego produktu może być bluza – odrębny produkt np. o zdefiniowanym przez administratora sklepu kolorze niebieskim. Klient dyponuje informacjami iż jest to np bluza zapinana na zamek i posiada kaptur. Jedyną czynnością jaką może podjąć jest ewentualny zakup produktu.

Produkty konfigurowalne (Configurable) dają administratorowi możliwość większej interakcji z klientem. Produkt konfigurowalny jest połączeniem kilku stworzonych wcześniej produktów prostych. Jeżeli sprzedawca chciałby wspomnianą wcześniej bluzę oferować w swoim sklepie w kilku wariantach np. niebieską zapinaną na zamek i niezapinaną, oraz czarną zapinaną na zamek i nie zapinaną to zamiast publikowania czterech odrębnych produktów prostych może stworzyć jeden produkt konfigurowalny. Administrator po stworzeniu zatem czterech różnych produktów prostych w panelu sklepu może utworzyć bluzę konfigurowalną i połączyć ją ze stworzonymi wcześniej produktami prostymi. Dla nowo tworzonego produktu sprzedawca nie ustawia poszczególnych cech produktów (kolor, zamek), dokonuje tego klient poprzez wybór cech z poszczególnych list dla danej cechy. Zaletą tego typu produktu jest możliwość ustawienia jednej strony produktu z poszczególnymi opcjami wyboru zamiast zamiast wystawiania na sklepie osobno czterech produktów różniących się między sobą tylko parametrami. Klient wchodzący na odpowiednią podstronę zamiast skonkretyzowanych cech danego produktu ma do dyspozycji listy rozwijane (dla koloru oraz zamka). W zależności od tego jakie opcje wybierze determinuje wyświetlanie danego produktu prostego.

Produkt grupowy (Grouped) przypomina swoim działaniem produkt konfigurowalny. Jego istota również sprowadza się do wyświetlania wielu produktów prostych na jednej karcie, jednak wyświetlane są one w sposób nieco inny. Na przykładzie wspomnianej wcześniej bluzy użytkownik oprócz odpowiedniego koloru i tego czy ma być zamek może również chcieć sprzedawać w komplecie spodnie dresowe. Sprzedawca będzie miał zatem dwie odrębne karty produktu – z bluzą oraz z pasującymi do nie spodniami. W takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem może być sprzedawanie tych dwóch produktów razem ponieważ mogą one tworzyć komplet. Użytkownik może zatem stworzyć jeden produkt grupowy o nazwie dres i łączy z nim oba produkty – bluzę oraz spodnie. Na stronie sklepu klient zobaczy jeden produkt grupowy składający się z dwóch produktów prostych wyświetlonych na jednej stronie z osobnymi stanami magazynowymi. Z jednej strony klient może sprawdzić obecność kompletu w sklepie, z drugiej zostaje zachęcony do zakupu całego kompletu. Możliwe jest również ustawienie opcji wymuszenia zakupu przez użytkownika trzech kompletów jednocześnie.

Produkt wirtualny (Virtual) odnosi się do sprzedaży usług. Są to wszelkie produkty które nie mają swojego fizycznego odpowiednika. Przykładem produktu wirtualnego może być np. usługa opieki nad dzieckiem, sprzątania domu lub sprzedaż abonamentu np. na subskrybcje newslettera. W przypadku sprzedaży abonamentu należy pamiętać, iż Magento nie ma w standardzie wbudowanej opcji przypominania o wygaśnięciu ani autoodnawiania subskrybcji. Sprzedaż zawsze ma zatem charakter jednorazowy.

Produkty w pakiecie (Bundle) jest to typ produktu stosowany w sytuacjach, kiedy klient ma do wyboru kilka opcji konfiguracji produktu, przy czym musi wybrać przynajmniej jedną. Opcja stosowana jest do takich produktów jak: garnitury czy też sprzedaż oprogramowania.

Produkty do ściągnięcia (Downloadable) są podobne do produktów wirtualnych, z tym że pozwalają na załączenie jednego lub więcej plików do pobrania. Pliki te mogą być dodane za pomocą panelu admina lub też programu FTP, a następnie dodane do tworzonego produktu poprzez podanie adresu URL. Kiedy klient kupuje produkt do pobrania Magento wygeneruje bezpieczne, szyfrowane połączenie, dzięki czemu klient nie pozna prawdziwej lokalizacji pliku. Przykładowo poprzez produkty do ściągnięcia można sprzedawać taki asortyment jak pliki mp3 czy też oprogramowanie komputerowe, dodatki, rozszerzenia do oprogramowania, e-booki, itp. Przy tego typu produktach należy zaznaczyć, iż mogą one działać niewłaściwie we wszystkich wersjach przeglądarki IE, jeżeli włączony jest certyfikat SSL. Problem można usunąć poprzez plik htacess i ustawienie opcji no-cache i no-store lub wymuszając, aby linki do pobrania były niezabezpieczone.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: