Proces wdrożenia Magento

07.08.2018 Angelika Siczek

Magento mimo iż mocno rozpowszechnione, wciąż pozostaje jedną z bardziej skomplikowanych platform do wdrożenia. W związku z powyższym jego wdrożenie powinno zostać należycie zaplanowane, a następnie przeprowadzone, tak aby sam proces przeszedł możliwie bezproblemowo. Typowe wdrożenie Magento można podzielić na kilka typowych etapów.

Proces Wdrożenia Magento

Etapy wdrożenia Magento

Najważniejsze etapy dla wdrożenia oprogramowania Magento to analiza przedwdrożeniowa, makietowanie i testy, projektowanie graficzne, właściwe wdrożenie (w ramach tego etapu niezwykle ważna jest optymalizacja Magento) i kodowanie layoutu, integracje, testy i poprawki, uruchomienie produkcyjne, dalszy pomiar i optymalizacja.

Analiza przedwdrożeniowa – pierwszy etap wdrożenia Magento

Analiza przedwdrożeniowa jest pierwszym etapem właściwego procesu wdrożenia Magento. Jest etapem w zasadzie kluczowym do prawidłowego przeprowadzenia całego procesu, niestety bardzo często jest to etap pomijany co w konsekwencji prowadzi do wzajemnego niezrozumienia obu stron projektu na etapie wdrożenia. Efektem właściwie przeprowadzonej analizy powinny być dwa dokumenty analiza funkcjonalna opisująca poszczególne funkcjonalności serwisu, często poparta załączonymi makietami funkcjonalnymi wraz z projektem interakcji oraz w przypadku występowania integracji z systemami trzecimi analiza techniczna zawierająca zestawienie informacji, metod oraz sposobów wymiany danych.

Makietowanie sklepu Magento

Etap makietowania to kolejny niezwykle ważny etap, pozwalający na zobrazowanie działania serwisu jeszcze przed faktycznym przygotowaniem grafiki czy napisaniem choćby linijki kodu. Zmiany na etapie makietowania będą zawsze tańsze niż te same zmiany na etapie projektowanie graficznego czy właściwego wdrożenia. Dlatego w przypadku wdrożenia sklepu internetowego od podstaw nigdy nie należy pomijać etapu makietowania.  Etap ten bardzo często wykonywany jest równocześnie z etapem analizy funkcjonalnej.

Efektem zakończenia dwóch powyższych etapów powinien być zestaw makiet funkcjonalnych, dokument z zawartą analizą techniczną, dokument z analizą funkcjonalną, rozpisany backlog wdrożenia zawierający wszystkie zadania wraz z szacunkami dotyczącymi ich wykonania oraz szczegółowym harmonogram prac.

Projektowanie graficzne sklepu Magento

Projektowanie graficzne powinno być konsekwencją przeprowadzenia dwóch wcześniejszych etapów. Ważne aby przy etapie projektowania nie ograniczać się jedynie do strony głównej, karty kategorii i produktu. W przypadku serwisów z większym budżetem, w których przygotowaniu wymagana jest wysoka jakość wykonania przygotowywanych jest ponad 40 projektów podstron, tak aby każdy element był dopracowany w najdrobniejszym szczególe.

Kodowanie layoutu Magento i wdrożenie programistyczne w Magento

Do etapu wdrożenia programistycznego oraz właściwego kodowania sklepu powinno się przystąpić, po dokładnym przeprowadzeniu wszystkich wcześniejszych działań. Tylko takie podejście gwarantuje, że to co otrzymamy będzie rzeczywiście pokrywało się z tym co sobie zaplanowaliśmy. Samo wdrożenie może być przeprowadzone w różnych metodykach, przy czym największą popularnością w ostatnich czasach cieszą się metodyki zwinne, w tym scrum. Aby lepiej kontrolować proces wdrożenia dobrze używać oprogramowania do zarządzania projektami, najpopularniejsze to JIRA (najlepsze, ale i najdroższe), Trello, rzadziej Redmine lub Active Collab.

Integracje Magento z zewnętrznymi serwisami

Na tym etapie wykonywane są integracje z zewnętrznymi systemami takimi jak:

– ERP (najpopularniejsze na rynku polskim to SAP, Comarch Optima, Comarch CDN XL, Enova, Stremasoft Verto, Microsoft Dynamics, Subiekt GT lub Subiekt Nexo, WF Mag)

– PIM (Pimcore, Akeneo)

– CRM (odoo, Salceforce)

– WMS (Linker)

W przypadku integracji pomiędzy więcej niż dwoma systemami warta uwagi jest szyna wymiany danych ESB, która pozwala na standaryzację procesów wymiany danych, a co za tym idzie ich usprawnienie.

Testy wdrożenia Magento

Każde wdrożenie należy testować, nie tylko przed samym wydaniem produkcyjnym, ale również na bieżąco od opisywania kodu testami jednostkowymi PHP Unit poprzez testy funkcjonalne . Cześć testów takich jak testy ścieżki krytycznej dobrze jest zautomatyzować np.. poprzez wykorzystania oprogramowania Selenium. Przy większych projektach do testów Magento  warto wykorzystać Functional Testing Framework oraz PWA Magento Studio.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: