Wszystko, co musisz wiedzieć o migracji do Magento 2

09.08.2016 Angelika Siczek
koniec wsparcia akeneo 4.0 i nowości w wersji 5.0

E-commerce, zwłaszcza ten najwyższej jakości, to nie bułka z masłem.

Największym wyzwaniem są już nie tylko wymagania i oczekiwania klientów: na proces kreacji wpływają również dostępne zasoby, doświadczenie oraz poświęcenie osób współtworzących sklep internetowy. Możesz wierzyć lub nie, ale część z nich otrzymasz w pakiecie z najnowszą wersją Magento.

Jest ona oficjalnie określana jako oprogramowanie e-commerce typu open source, które umożliwia poprawę jakości działania bazowych możliwości „starego” Magento. Mówiąc prościej, to w pełni przeedytowana wersja poprzedniego Magento i każdy jej użytkownik oczekuje od niej dużo więcej w porównaniu do poprzednika.

Co migracja oznacza dla właścicieli sklepów internetowych?

Jeśli aktualnie używasz poprzedniej wersji Magento, nie masz powodów do zmartwień: istnieje co najmniej kilka sposobów na uaktualnienie Twojego oprogramowania do Magento 2, wliczając w to możliwość stworzenia własnej ścieżki działania. Największym plusem jest jednak bogaty pakiet pomocniczy w przypadku, kiedy zechcesz jednak pozostać przy wcześniejszej wersji Magento: firma zamierza kontynuować jej wsparcie jeszcze do 2018 roku, a jedyną zmianą w tej materii będzie brak nowych funkcjonalności.

W jakim miejscu stawia to Ciebie i Twój biznes?

Przykro nam to mówić, ale musisz pożegnać się z myślą o szybkiej i łatwej aktualizacji oprogramowania dla Twojego sklepu. Migracja do Magento 2 powinna zostać zaplanowana najpóźniej na 2017 rok m.in. właśnie ze względu na brak nowych ulepszeń dla poprzedniej edycji (oraz naprawdę imponującą ilość tychże dla Magento 2). Wszyscy wiemy, że siła tego oprogramowania tkwi w jego społeczności: developerzy pracujący przy dodatkach i rozszerzeniach zajmują się równolegle szkoleniem kolejnych osób, które będą w stanie poprawnie współpracować z platformą (a nie jest to łatwe zadanie ze względu na chwilowy brak profesjonalnych kursów i szkoleń związanych z tą tematyką). Mówiąc najprościej, społeczność przygotowuje się do przejścia w kierunku najnowszego Magento.

Wspominaliśmy jednak o tym, że aktualizacja nie jest ani szybka, ani prosta. Najwyższy czas, aby to wyjaśnić.

Dlaczego nie jest łatwo?

Nawet, jeśli będziesz w stanie przenieść do nowego Magento większość danych związanych z produktami, klientami, zamówieniami, konfiguracją sklepu i promocjami to wszystkie dotychczas zapisane motywy będą musiały zostać przez Ciebie zmienione ze względu na ich odmienną strukturę. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na wykorzystanie zewnętrznych rozszerzeń, musisz zadbać o to, aby były one kompatybilne z Magento 2. Aktualizacja nie należy do najprostszych, ale jak wspomniał na swoim Twitterze Alan Kent, Magento 2 jest warte każdych poświęceń.

Przy okazji pamiętaj też o tym, że płynność migracji będzie zależna od kilku czynników, np. wielkości Twojego sklepu (tak jak przypuszczasz, większa strona wygeneruje prawdopodobnie więcej problemów), niemniej jednak, w przyszłości Twoja decyzja o zmianie oprogramowania na nowsze zaowocuje zwiększoną stabilnością systemu.

Jak migracja do Magento 2 wpłynie na Twój biznes?

Prawdopodobnie od dłuższego czasu zastanawiasz się nad tym, jakie zmiany niesie za sobą Magento 2. Spieszymy z odpowiedzią.

Przede wszystkim, jak wcześniej wspominaliśmy, jeszcze przez jakiś czas będzie istniała możliwość pracy z poprzednim wydaniem oprogramowania. Zarówno wersja Community, jak i Enterprise zostały zaktualizowane (nie tylko pod kątem ogólnego działania, ale również np. płatności) i pozwolą Ci cieszyć się stabilnym systemem przez kilka najbliższych miesięcy.

Co więcej, platforma Magento Connect zostanie zastąpiona sklepem z aplikacjami, który umożliwi użytkownikom dzielenie się rozszerzeniami bez względu na zmiany zachodzące w oprogramowaniu (oczywiście, wszystkie dodawane pliki będą weryfikowane w celu uniknięcia ewentualnych problemów). To oznacza zmniejszenie ilości rozszerzeń, których jakość ulegnie w związku z tym zdecydowanej poprawie. Pozwoli to również na szybsze wyszukiwanie odpowiednich plików.

Jeśli nadal masz wątpliwości związane z najnowszą wersją Magento, skontaktuj się z nami. Nawet jeśli myśl o zmianie oprogramowania wydaje Ci się odległa pamiętaj, że posiadanie bezkonkurencyjnego sklepu wymaga też bezkonkurencyjnego podejścia do biznesu.

źródło: www.inchoo.net/magento-2/talking-merchant-migrating-to-magento-2

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: