Wydajność Magento – przewodnik

20.02.2020 Angelika Siczek
specjalny zielony przycisk na klawiaturze z koszykiem zakupowym

Poradnik dla wydajności Magento napisany jest pod wszystkie wersje platform e-commerce – zarówno do wersji Community, jak i Enterprise. Oprócz tego wiedza przekazana w poradniku stosowana jest dla aplikacji webowych w PHP i MySql. Znajdują się w nim wskazówki na temat optymalizacji i poprawy osiągów dla serwera oraz aplikacji Twojego sklepu e-commerce.

Jeśli nie interesuje Cię ręczna optymalizacja, istnieją również narzędzia, które poprawią osiągi Twojej aplikacji już po kilku kliknięciach. Nie wymagają one zaawansowanej wiedzy, a są w stanie poprawić działanie sklepu. JS & CSS Compressor + Image Optimization skompresuje pliki JS, CSS i HTML i skróci tym samym czas ładowania. PotatoCommerce FPC jest modułem, który scashuje stronę w taki sposób, aby zawsze była gotowa do przeładowania. Cały proces jest całkowicie zautomatyzowany i wymaga jedynie instalacji powyższych aplikacji.

Optymalizacja Magento – serwer

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić dla poprawy osiągów Magento, jest wybór odpowiedniej usługi hostingowej. Im lepszy serwer, tym szybsze działanie sklepu i tym lepsza osiągalność z wyszukiwarki. Wpływ serwera na działanie Magento jest często niedoceniane. Słaby serwer zdecydowanie spowolni Twoją stronę. Dwie usługi są warte uwagi – Nexcess i Rackspace.

Nexcess

Nexcess oferuje pełny pakiet dla właścicieli sklepów na platformie Magento. Jedynym minusem jest jego niska dostępność – jedynie w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Pakiet podstawowy zaczyna się od 19.95$ za miesiąc, ale taniej jest po wykupieniu subskrypcji rocznej. Pakiet podstawowy oferuje pojedyncze IP, 7,5GB przestrzeni dyskowej, 16GB RAM-u, podwójny Quad Core E5620, 75GB transferu danych miesięcznie, 9 dodatkowych sklepów i 30 kont na serwer. Nexcess to doskonałe rozwiązanie dla małych i średniej wielkości sklepów na platformie Magento.

Rackspace

Rackspace to kolejne rozwiązanie zaprojektowane pod sklepy na platformie Magento. Firma istnieje od roku 2008 i posiada ponad 1000 klientów na całym świecie. Najtańszy pakiet od Rackspace kosztuje 499$ na miesiąc. Może się to wydawać dużo, ale jest on w stanie zapewnić serwer, który utrzyma 100 odwiedzin równocześnie i 150 000 produktów, posiadać będzie 146 GB przestrzeni dyskowej, 4GB RAM-u, firewall Cisco ASA 5505 i 2 TB transferu miesięcznie.

Nginx

Jeśli Twój sklep Magento posiada dynamicznie generowaną zawartość ze skryptów PHP najlepszym rozwiązaniem będzie Nginx z PHP-FPM. Dla wielu połączeń http/HTTPS jednocześnie Apache wykorzystuje duża ilość pamięci RAM i mocy obliczeniowej procesora. Problem ten jest szczególnie duży dla konfiguracji Apache z mod_php prefork. Ponieważ każdy proces Apache wykorzystuje 100 MB RAM-u, serwer posiadający 16 GB RAM-u ogranicza ilość zapytań do 150.

Największą zaletą Nginx jest to, że jest oparty na wydarzeniach (event), podczas gdy Apache jest oparty na procesach (process). Serwer ten więc nie potrzebuje kolejnych procesów do zwiększenia wydajności i dzięki temu jest bardzo oszczędny w zużyciu pamięci. Oprócz tego, Nginx wykorzystuje asynchroniczny i nieblokujący Input i Output. Operuje on na określonej ilości procesów, a każdy z nich jest pojedynczy i odizolowany. Dzięki temu możliwe jest obsługa wielu klientów dla jednego procesu.

Na Nginx można zyskać, jeśli tylko nie zamierzasz obsługiwać tysięcy zapytań jednocześnie. Oferuje on doskonałe rozwiązanie dla przyspieszenia działania Twojego sklepu operującego na platformie Magento już od najmniejszych serwerów VPS do całych grup serwerów.

Minusem Nginx jest brak mod_php. Z powodu statyczności serwera webowego i odwrotności HTTP/FastCgi proxy Nginx nie może sterować Magento bezpośrednio i potrzebuje rozwiązania pośredniczącego. Można skorzystać z PHP-FPM, który zaprojektowany jest do obsługi stron z dużym obciążeniem działających na aplikacjach webowych PHP. Nie zużywa on dużej ilości pamięci i oferuje unikatowe cechy jak adaptacyjne tworzenie procesów, zaawansowane logowanie ze slowlogiem dla uruchamiania skryptów PHP, możliwość pracy na różnych php.ini i uid/gid/chroot/environment, awaryjny restart w sytuacji uszkodzenia opcode cache, dane w czasie rzeczywistym na temat osiągów serwera i jego aktywności.

Aby móc korzystać z Nginx w sklepie e-commerce potrzebny jest frontendu z cachowaniem, odwrotnym proxy FastCGI, które obsłuży wszystkie połączenia HTTP/HTTP, statyczne dostarczanie plików i PHP-FPM. W tym przypadku Nginx działa jako odwrotne proxy FastCGI dla wszystkich dynamicznych zapytań i kieruje je na backend aplikacji PHP-FPM, a potem zwraca odpowiedź do użytkownika.

Jeśli skorzystasz z Nginx jako balansu ładowania, w ustawieniu jednego frontendu Nginx i kilku backendów PHP-FPM, zadziała on jako awaryjny backend i zwiększy niezawodność instalacji Magento.

Narzędzia monitorujące i analizujące

Jeśli Twoja strona na platformie Magento działa wolno, obniża to User Experience i w efekcie obniża zainteresowanie klienta finalizacją zakupów. Są narzędzia, które umożliwiają monitorowanie osiągów strony, dzięki którym możesz poprawić te elementy, które stanowią problem, jeszcze zanim zacznie to rzutować na zyski ze sprzedaży.

New Relic

W New Relic można ustawić różne operacje jako operacje kluczowe, które uruchomią spersonalizowane alarmy. Kolejną funkcją jest obserwacja najwolniejszych zapytań. New Relic posiada również funkcję mapowania aplikacji, co umożliwia wyraźne spojrzenie na zależności mające miejsce w Twoim sklepie. Funkcja ta działa również dla rozszerzeń zewnętrznych. Korzystanie z tego narzędzia pozwoli znaleźć słabe punkty aplikacji.

W New Relic znajduje się również funkcja Apdex i powiadomienia. Z pomocą tego narzędzia można monitorować czy Magento działa wydajnie i na poziomie wymagań branży. Dzięki powiadomieniom dowiesz się natychmiast, jeśli Magento z jakiegoś powodu obniżyło wydajność działania w jakiejkolwiek strefie.

AppDynamics

Z tym dodatkiem zyskasz pełną widoczność platformy Magento opartą na osiągach aplikacji PHP. Rozwiązanie to oferuje szybką instalację i wysoki poziom personalizacji. Po instalacji narzędzie to automatycznie rozpoznaje charakterystykę Twojego Magento. Możesz później wybrać dokładnie, które dane ukryć lub wyświetlić w widoku „na żywo”. Rozróżnia ono również aplikację webową od mobilnej. Dostaniesz również powiadomienia o błędach w czasie rzeczywistym.

Zoptymalizowana konfiguracja Magento MySQL

Odpowiednia konfiguracja MySQL’a to jedna z najważniejszych rzeczy, jaką można zrobić dla poprawienia osiągów Magento. Wymaga to jednak znajomości podzespołów, głównie dostępnego RAM-u. Poniżej znajdują się najlepsze rozwiązania, zaprojektowane do optymalizacji Magento z pomocą odpowiednio napisanego MySQL’a.

### MyISAM #
key_buffer_size = 16M # keep it low if no myisam data
myisam-recover-options = FORCE,BACKUP
### SAFETY #
innodb = force
max_allowed_packet = 150M
max_connect_errors = 100000
bind-address = 127.0.0.1
skip-name-resolve
### CACHES AND LIMITS #
back_log = 200
interactive_timeout = 7200
wait_timeout = 7200
net_read_timeout = 120
net_write_timeout = 300
sort_buffer_size = 2M
read_buffer_size = 2M
read_rnd_buffer_size = 16M
join_buffer_size = 4M
tmp_table_size = 128M
max_heap_table_size = 128M
query_cache_type = 1
query_cache_size = 128M
query_cache_limit = 4M
max_connections = 150
thread_cache_size= 32
open_files_limit = 65535
table_definition_cache = 4000
table_open_cache = 4000
### INNODB_ #
innodb_thread_concurrency = 0
innodb_lock_wait_timeout = 7200
innodb_flush_method = O_DIRECT
innodb_log_files_in_group = 2
innodb_log_file_size = 256M
innodb_log_buffer_size = 16M
innodb_flush_log_at_trx_commit = 2
innodb_file_per_table = 1
innodb_io_capacity = 400
innodb_read_io_threads = 8
innodb_write_io_threads = 8
innodb_buffer_pool_instances = 8
innodb_buffer_pool_size = 4G
### LOGGING #
#log_error = /var/log/mysql/mysql-error.log
#log_queries_not_using_indexes = 1
#slow_query_log_file = /var/lib/mysql/mysql-slow.log
### BINARY LOGGING #
#log_bin = /var/lib/mysql/mysql-bin
#expire_logs_days = 14
#sync_binlog = 1

zakupy na wydajnej platformie Magento

Znajomość bazy danych Magento

Istnieją cztery sposoby, aby drastycznie poprawić wydajność i osiągi aplikacji Magento.

MariaDB zamiast standardowego MySQL’a

MySQL to nie obowiązek. Możesz znaleźć i skorzystać z innych rozwiązań, aby poprawić działanie Magento. MariaDB to narzędzie działające z MySQL’em, ale stworzone na zasadzie open source. Powstała na licencji GNU GPL z rąk pracowników MySQL’a. Głównymi wytycznymi są utrzymanie wysokiej integracji z MySQL’em, umożliwienie błyskawicznej wymiany bibliotek oraz podobieństwo w komendach MySQL i API.

MongoGento od Smile Open Source Solutions

Można skorzystać również bazy danych NoSQL zamiast MySQL. Wystarczy zainstalować MongoGento, aby móc korzystać z modułu MongoDB. Zmniejsza on wielkość bazy danych, ale dzięki heterogenicznym katalogom, zaprojektowanym dla milionów produktów, pozostaje on elastyczny. Kolejną zaletą tego rozwiązania są jego osiągi, które nie odbiegają od Magento. Połączenie SoIR, MageCache i MongoDB daje bardzo szybki frontend i backend. MongoGento jest również oparty na open source, stanowi więc doskonałą alternatywę dla MySQL’a. Minusem jest brak kompatybilności z niektórymi modułami dodatkowymi.

Optymalizacja za pomocą Tuning Primer’a

Skrypt Tuning Primer pozwala deweloperom przeglądać ustawienia MySQ dla Magento i wprowadzać zmiany w kierunku poprawienia stabilności i osiągów Twojej platformy. Skrypt analizuje MySQL’a i jego dane i udziela rekomendacji na temat modyfikacji ustawień serwera. Aby narzędzie to działało poprawnie, musi zostać uruchomione na 48 godzin. Tuning Primer zaprojektowany został do współpracy z wersjami MySQLa powyżej 3.23.

Poprawa osiągów za pomocą OPcache

OPcache to moduł, którego działanie jest oparte na cashowaniu kodu. Poprawi on wydajność PHP performance oraz osiągi aplikacji webowej na Magento. OPcache korzysta ze wspólnej pamięci, aby przechować skompilowany skryptowy kod bajtowy, dzięki czemu eliminuje potrzebę ciągłego ładowania skryptów PHP przy każdym zapytaniu.

Korzystanie z Redis na platformie Magento

Redis, czyli Remote Dictionary Server, to struktura danych dla serwera, która przechowuje klucze z opcjonalną trwałością. To jedno z najbardziej popularnych narzędzi Magento. Platformy e-commerce zapewniają wsparcie dla wielu backendów cache z wieloma plikami systemowymi, ale wraz z rosnącą ilością zapytań to rozwiązanie funkcjonuje coraz gorzej. Nie posiadają one wsparcia dla grupowania cache.

Redis wyprzedza swoich konkurentów, oferując funkcje, których u nich brakuje. Zawiera możliwość tworzenia klasterów już w wersji podstawowej. Kolejnymi istotnymi cechami są replikacja i Sentinel. Ich połączenie przeobraża Redis w przechowalnię danych, przez co góruje nad Memcached. Inne cechy to silne komendy na sortowanie, hashowanie, tworzenie list, szybkie Pub/sub, wartości ograniczone do 512 MB, skryptowanie Lua (od 2.6), blokowanie transakcji – watch/multi/exec.

Redis jest bardziej elastyczny niż Memcached, ale również posiada więcej opcji. Zapewnia większe możliwości skalowania, dostępności i administracji. Jest lepszym wyborem nie tylko dla większej ilości aplikacji jednocześnie, ale przede wszystkim dla Magento.

Jak implementować CDN dla Magento?

CDN, czyli Content Delivery Network to kompleksowy serwis bazujący na wielu centrach danych na całym świecie. Głównym celem tego typu usługi jest zwiększenie dostępności i szybkości ładowania się Twojej zawartości na stronie sklepu. CDN-y działają z różnymi obiektami webowymi i przechowują różne treści do pobrania. Zapewniają również szybszy dostęp do aplikacji, mediów dostępnych poprzez streaming i mediów społecznościowych. Dlatego też CDN-y odgrywają bardzo ważną rolę we współczesnym świecie cyfrowym. Są doskonałym narzędziem umożliwiającym przyspieszeniem platformy Magento. Jest bardzo dużo dostępnych rozwiązań.

Jednym z nich jest CloudFlare. Polega ono na ulepszeniach dysków twardych, zaawansowanym routingu sieciowym nowoczesnym ulepszaniu technologii serwerowej. CDN-y nowej generacji, do których należy CloudFlare, działają lepiej od swojej konkurencji. Jest dostępniejszy cenowo i szybszy w instalacji. Oprócz tego zapewnia najszybsze połączenie ze stroną, najkrótszy czas ładowania zawartości, niezależnie od lokalizacji użytkownika. Usługa ta wspiera statyczną i dynamiczną zawartość. CloudFlare daje gwarancje tego, że sklep na platformie Magento będzie zawsze dostępny online, niezależnie od stanu Twojego serwera. Magento posiada oryginalne rozszerzenie, które wykorzystać można do implementacji usługi CDN w Twoim sklepie e-commerce.

Poprawa osiągów aplikacji Magento

Od osiągów Twojego sklepu bezpośrednio uzależniony jest zysk pochodzący ze sprzedaży. Doprowadzenie działania Magento do maksimum możliwości jest kluczową inwestycją w Twój biznes. Ponadto, szybkość działania strony brana jest pod uwagę przez wyszukiwarki internetowe podczas tworzenia rankingów stron. Strony szybciej ładujące się wyprzedzą w zestawieniach strony wolne. Dlatego poprawa osiągów aplikacji Magento jest tak ważna.

Rozszerzenie Full page cache dla Magento

Jest wiele rozszerzeń Full page cache zaprojektowanych dla poprawy osiągów Magento. Redukują one czas ładowania strony i przyspieszają działanie sklepu. Wszystkie moduły w tej grupie rozszerzenie działają na tej samej zasadzie. Magento automatycznie generuje i dostarcza strony do użytkowników, którzy są w sklepie pierwszy raz. Są one kopiowane i zapisywane w plikach cache. W pewnym momencie Twój sklep jest w pełni skopiowany, ze wszystkimi podstronami i informacjami, dzięki czemu nie ma potrzeby dalej generować plików cache od zera. W rezultacie rozszerzenie Full page cache redukuje czas ładowania strony z bazy danych i drastycznie przyspiesza działanie sklepu.

Rozszerzenie Full page cache od Mirasvit

Jeśli rozważasz korzystanie z Full page cache, musisz wziąć pod uwagę produkt Mirasvit. To jeden z najbardziej niezawodnych i szybkich rozwiązań na rynku. Moduł ten zdecydowanie przyspiesza czas ładowania standardowej strony Magento. Oprócz tego zmniejsza obciążenie serwera, z którego korzystasz. W efekcie uzyskujesz wyższe miejsce w rankingu wyszukiwarek i zwiększony wskaźnik konwersji.

Extendware

Są również inne produkty na rynku, które spiszą się w tej roli doskonale. Extendware stworzyło rozszerzenie dla Magento, które zmniejsza First Byte Time do minimum i zwiększa częstotliwość zapytań serwera. Dzięki temu obniża obciążenie bazy danych i sprawia, że platforma Magento staje się znacznie bardziej responsywna.

Lesti::Fpc

Rozszerzenie Lesti::Fpc nie wymaga żadnych dodatkowych zewnętrznych narzędzi, aby znacznie przyspieszyć pracę sklepu na platformie Magento. Działa ono z wydarzeniami, podmieniając bloki dynamiczne zanim wyśle jakiekolwiek zapytanie do użytkownika, oraz cachuje cms_page_index, cms_index_index, catalog_product_view i catalog_category_view. Moduł ten wspiera wiele różnych typów sklepów i walut. Dodatkowo posiada kroje stron mobilnych i możliwość tworzenia grup cen. Co najważniejsze, Lesti::Fpc jest darmowe do pobrania.

Rozszerzenia Magento poprawiające działanie cache

Jeśli chcesz uzyskać pełen potencjał Full page cache, musi ono działać w zespole z cache warmerami lub modułami crawler. Moduły te przeskanują Twój biznes e-commerce i upewnią się, że wszystkie strony i zawartości ładują się tak szybko, jak to możliwe. Przy okazji, narzędzia te odświeżą stare strony cache. Dzięki temu użytkownik zawsze trafi na maksymalnie szybko ładującą się stronę. Cache warmer/crawler również poprawi wskaźnik trafień cache  poprzez cachowanie stron, które do tej pory nie były w pamięci cache. W efekcie więcej będzie danych cache niż zapytań o zawartość niecachowaną.

Minifikacja CSS i JS

Dobrym sposobem na zwiększenie wydajności Magento jest minifikacja kodu źródłowego w plikach Javascript i CSS. W celu zgromadzenia, kompresji i cachowania, najlepiej skorzystać z rozszerzenia Fooman Speedster Advaced. Zbiera on wszystkie pliki Javascript i łączy je w jeden wspólny plik. Podobnie robi z plikami CSS. Rozszerzenie to redukuje nie tylko ogólny rozmiar plików kodu źródłowego, ale również ilość zapytań http. W efekcie uzyskujesz szybszy czas ładowania strony. Rozszerzenie Speedster dla Magento jest darmowe. Innym, konkurencyjnym narzędziem jest Extendware Minify JS/CSS/HTML Magento Extension. Posiada ono intuicyjną sekcję backendową i pozwala skonfigurować wszystko w bardzo krótkim czasie.

Istnieje również rozszerzenie dla Magento, które przygotuje Twoją stronę pod wymagania Google dotyczące szybkości ładowania strony. Google Pagespeed Optimization Extension przenosi wszystkie tagi Javascript i Css na spód i oferuje konfigurację backendu w taki sposób, aby wyłączała konkretne tagi JS i CSS. Narzędzie to kompatybilne jest z wersjami Magento od 1.5 do 1.9.

Czyszczenie Magento

Dzięki doskonałemu systemowi raportów, każdy detal każdego zapytania jest zapisany w logach Magento. To niestety prowadzi nieraz do przeładowania bazy danych, co spowalnia sklep e-commerce. Są na szczęście pewne narzędzia, które zajmują się czyszczeniem. Utrzymywanie bazy logów Magento w porządku to bardzo dobry sposób na przyspieszenie sklepu e-commerce. Blog Magikcommerce udziela wskazówek jak zadbać o czystość w raportach Magento. Są również niezliczone tematy i działy na forach pośród społeczności zajmującej się Magento, które pomogą w tym zagadnieniu. A po wyczyszczeniu logów Magento warto zapobiegać ich przeładowaniu w przyszłości. W tym pomoże moduł Yireo_DisableLog.

Szybszy reindex

Szybkie reindeksowanie to kolejny aspekt mający wpływ na osiągi Magento, o który warto zadbać. Redukuje czas ładowania przez przyspieszanie zapisywania produktów w katalogu. W efekcie zwiększą się osiągi całego Magento.

Indexing

Instalacja tego modułu to znaczna poprawa osiągów Magento i szybkości backendu admina. Zapisywanie produktów i kategorii będzie jeszcze sprawniejsze. Dzięki temu będzie w stanie wykonać więcej pracy w krótszym czasie

Fast Asynchronous Re-indexing

Ten moduł również pomoże poprawić działanie platformy Twojego sklepu e-commerce. Zmniejszy on maksymalne obciążenie serwera przez przyspieszenie pracy administracyjnej. Podczas dodawania nowego produktu lub zmian w produkcie istniejącym, powstaje proces, który tworzy zapytanie reindeksowania danych towaru. Z modułem Fast Asynchronous Re-indexing  proces cron tworzy reindeksowanie danych w tle. Admin może wtedy pracować przy edycji lub dodawaniu produktów bez przerw i bez oczekiwania na ukończenie zapisywania zmian.

Narzędzia Cache Varnish

Varnish jest zaprojektowany do minimalizowania ilości sporów pomiędzy tematami. Przechowuje on dane w pamięci wirtualnej, a decyzja o tym, co zostanie zapisane na dysku, a co w pamięci wirtualnej podjęta jest przez system operacyjny. W efekcie można uniknąć sytuacji, w których dane są jednocześnie przechowywane przez system i w tym samym czasie zapisywane na dysku aplikacji. Poprawi to znacznie osiągi Magento.

Turpentine Magento Extension

To rozszerzenie stworzone jest do obsługi Magento i Varnish. Z pomocą Turpentine możesz dodać błyskawicznie szybkie odwrotne proxy do swojego sklepu e-commerce. Problemem jest to, że standardowe rozwiązanie nie cachuje zapytań z plikami cookie, więc cookies z frontendu Magento nie trafiają do Varnisha. Przez instalację tego rozszerzenia dodajesz konfigurację dla Varnisha w plikach i poprawiasz odbiór plików cookies przez Magento. W efekcie, Varnish działa na rzecz platformy sprzedażowej.

Poprawione katalogowanie zawartości w Magento

Odpowiednie narzędzie do przeszukiwania zawartości sklepów e-commerce znacznie zwiększa pozytywne User Experience. Jest wiele narzędzie poprawiających ten aspekt Twojego biznesu, poprzez udoskonalanie sposobów wyszukiwania i jego szybkości.

Sphinx Search Ultimate

To rozszerzenie zdecydowanie poprawi jakość wyszukiwania produktów w Twoim sklepie. Search Sphinx Ultimate od Mirasvit wspiera ponad 660 słów kluczowych i rozumie nawet 60 tysięcy synonimów. Umożliwia wyszukiwanie produktów przez nazwy, tagi lub numery porządkowe. Rozszerzenie to jest płatne i kosztuje 149$.

Managed Elasticsearch

Kolejnym wartym uwagi dodatkiem jest Managed Elasticsearch, który zapewnia zaawansowane wyszukiwanie pełnotekstowe, które dostępne jest w formie rozszerzenia na open source. Z tym modułem Magento umożliwisz swoim klientom bardzo precyzyjne przeszukiwanie zawartości. Moduł ten daje również opcję tworzenia nazw atrybutów, opisów i numerów porządkowych jako atrybutów możliwych do wyszukania.

Rozszerzenia Magento dla klasy Enterprise

Magento Enterprise Clusters od Nexcess to narzędzie stworzone z myślą o osiągach tej platformy. Wszystkie jej rozwiązania opierają się na najnowszych rozwiązaniach bezpieczeństwa i osiągów. Każdy klaster jest osobno zoptymalizowany pod Magento. Wszystkie z nich umożliwiają dostęp do CDN-ów Nexcessa. Podstawowym produktem jest Two-Node Cluster, który jest jednocześnie serwerem aplikacji webowej i serwerem bazy danych. Z tym rozwiązaniem możesz podzielić swój sklep Magento na dwa niezależne serwery. W dodatku otrzymasz dodatkowe narzędzi, takie jak dodatkowy firewall. Ceny zaczynają się od 1400$ za miesiąc.

Rackspace

Rackspace obsługuje więcej stron na platformie Magento niż jakakolwiek konkurencja. Posiada ono proste, ale dobre szablony dla klientów zajmujących się sklepem własnoręcznie. Jego zaletami jest elastyczność architektury i opcji, support na każdym kroku, doskonała obsługa klienta i doskonałe osiągi.

Mgt-commerce

Mgt-commerce oprócz standardowych modułów i funkcji, zapewnia również usługi hostingowe. Przez wybór tego rozwiązania, otrzymasz dodatkowy czas na obsługę swojego sklepu. Wprowadza on 4 typy ofert Multi serwer. Pakiet podstawowy zaczyna się od 249€.

wolne ładowanie się strony www

Jakie są zagrożenia powolnej strony sklepu e-commerce?

Osiągi jakiejkolwiek strony, niekoniecznie sklepu e-commerce, są ważne zarówno dla właściciela, jak i użytkownika. Statystyki wpływu stron powolnych na współczynnik konwersji różnią się w zależności od segmentu rynkowego, ale niskie osiągi nigdy nie poprawią działania i rentowności sklepu. Według summit.co.uk, w 2013 wolne strony e-commerce kosztowały właścicieli 8 miliardów funtów. W Stanach Zjednoczonych sprzedawcy stracili 3 miliardy dolarów przez zbyt wolne witryny sklepów.

Badania summit.co.uk wskazały, że 90% najlepszych marek na rynku e-commerce nie spełniają branżowej zasady czasu ładowania strony poniżej trzech sekund. Co więcej, niektóre ładowany się nawet do ośmiu sekund. Jak to wpływa na zachowanie klienta? 44% kupujących myśli, że proces kupna nie powiódł się, kiedy strona ładuje się powoli. 33% klientów porzuca koszyk i szuka alternatywnego sklepu e-commerce. Opóźnienie finalizacji transakcji skutkuje bardzo wysokim współczynnikiem porzucenia koszyka – nawet do 80%.

Według badań OnlineGraduatePrograms 25% użytkowników nie zamierza czekać na ładowanie strony dłużej niż cztery sekundy. Jednak sytuacja w e-commerce mobilnym jest jeszcze poważniejsza. 40% użytkowników opuszcza stronę, jeśli ładuje się ona wolniej niż trzy sekundy. Amazon twierdzi, że opóźnione ładowanie się drugiej strony sklepu kosztuje ich nawet 1,5 miliarda dolarów danego roku. Google z kolei uważa, że gdyby opóźnili wyświetlanie wyników wyszukiwania o 0,4 sekundy, firma straciłaby 8 milionów wyszukań dziennie.

Jak mierzy się szybkość strony sklepu?

Istnieją jednak dwa typy klientów – taki, który odwiedza sklep po raz pierwszy i pierwszy raz ładuje stronę, oraz taki który powraca po wcześniejszych zakupach i korzysta z zawartości cache. W mierzeniu ich zachowania istnieją trzy wskaźniki: time to first byte (mierzący responsywność serwera), początek renderowania i czas ładowania. Pierwszy wskaźnik pokazuje czas potrzebny na reakcję serwera na zapytanie użytkownika i wysłanie odpowiednich danych. Drugi pokazuje czas, w jakim jakikolwiek element jako pierwszy pojawi się na stronie. Trzeci mierzy czas załadowania się wszystkich elementów.

Wszystkie te wskaźniki mierzy się zarówno w zwykłych warunkach, jak i w warunkach obciążenia. Swoją witrynę testować możesz pod adresem Webpagetest.org. Wyniki wykażą, co dokładnie spowalnia Twoją stronę e-commerce. Najczęstszym powodem spowolnienia strony są ciężkie obrazy i wiele interaktywnych elementów, skróty wbudowane w stronę lub słabe usługi hostingowe.

Przyspieszenie sklepu e-commerce może być bezpośrednim czynnikiem wpływającym na zyski finansowego z jego prowadzenia. Narzędzia dostępne na rynku pozwolą zwiększyć osiągi platformy Magento w wielu różnych aspektach jej działania. Jednak najważniejszą wskazówką będzie znalezienie odpowiedniego serwera, który zapewni szybkie działanie Twojego sklepu. Pamiętaj, że nawet jeśli posiadasz niewielki sklep z niedużą ilością produktów i opisów produktowych, to słabe usługi hostingowe stanowić będą najsłabszy punkt witryny. Narzędzia do poprawy osiągów Magento powinny przyjść jako dodatkowe rozwiązanie. Możesz skorzystać również z produktów pakietowych, w których jest oferowana usługa serwera oraz moduły przyspieszające. Mogą jednak być one kosztowne.

Cyfrowe newsy / Bądź na bieżąco

Od początku 2022 roku wchodzimy w skład Unity Group. Teraz zapisując się do naszego newslettera, będziesz na bieżąco z informacjami całej naszej organizacji.

  Wypełniając formularz wyrażasz zgodę na wysyłkę newslettera przez Unity S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Zgodę możesz wycofać w każdej chwili. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.

  *Wymagane

  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  a.szylar@global4net.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: