Zoptymalizuj swój sklep Magento: 7 kroków

05.05.2023 Angelika Siczek
mini koszyk zakupowy

Czy masz problemy z szybkością lub ogólnym działaniem swojego sklepu internetowego opartego na platformie Magento? W takiej sytuacji możesz wykonać kilka kroków, które pozwolą Ci usprawnić działanie sklepu. W tym poście chcemy pokazać Ci siedem takich kroków. Dzięki ich wdrożeniu Twój sklep będzie bardziej efektywny, szybszy i lepiej zoptymalizowany pod kątem SEO. Zobaczmy, co możesz zrobić.

Optymalizacja sklepu internetowego jest istotna z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, zoptymalizowany sklep jest bardziej przyjazny dla użytkowników, a co przekłada się na większe grono potencjalnych klientów. Jakiś czas temu przeprowadzono badanie pokazujące wyraźną korelację między czasem ładowania strony a bounce rate, czyli współczynnikiem odrzuceń:

Źródło: https://www.pingdom.com/blog/page-load-time-really-affect-bounce-rate/

Z tym wykresem zgodzi się każdy, kto musiał długo czekać na załadowanie się strony internetowej. Im szybsza strona, tym mniejszy współczynnik odrzuceń.

Po drugie, optymalizacja strony to ważny element współczesnego SEO. Wytyczne Google dla webmasterów i właścicieli stron internetowych są jasne – strony muszą być szybkie i zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Tylko spełniając te wymagania, możesz osiągnąć wysoką pozycję w Google.

Po tym krótkim wstępie możemy przejść do konkretów. Jak możesz zoptymalizować swój sklep na Magento?

Optymalizacja sklepu Magento – jak?

KROK 1: ZAINWESTUJ W DOBRY HOSTING

Hosting jest ważny z czterech głównych powodów:

 1. Szybkość strony: jeśli zdecydujesz się na mały, współdzielony lub nawet bezpłatny hosting, który nie oferuje wymaganych parametrów, Twoja witryna nie będzie wystarczająco szybka.
 2. Szyfrowanie SSL: obecnie zdecydowana większość dostawców usług hostingowych oferuje szyfrowanie SSL, ale zawsze warto sprawdzić, czy dany dostawca hostingu ma taką opcję w ofercie.
 3. Downtime: poszukaj serwera, który gwarantuje sprawność (tzw. uptime) przez minimum 99,95% czasu, aby zapewnić płynne działanie sklepu przez cały rok.

Lokalizacja serwera: jeśli Twój sklep działa w Polsce i obsługujesz polskich klientów, wybierz hosting z serwerami zlokalizowanymi w Polsce lub w jej pobliżu. Jeśli chodzi o lokalizację serwera, zasada jest następująca: im bliżej serwera znajdują się Twoi użytkownicy, tym lepiej. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się migracja do chmury, która udostępnia takie rozwiązania jak usługa CDN (z ang. Content Delivery Network), zapewniające szybkie ładowanie strony niezależnie od kraju w którym jest ona uruchamiana o czym więcej opowiemy w dalszej części tego artykułu.

Poznaj wymagania hostingowe dla sklepów internetowych stworzonych na Magento.

KROK 2: PRZEJDŹ DO PRODUCTION MODE

W Magento są dostępne trzy różne tryby działania: domyślny (default), programistyczny (development) i produkcyjny (production). Kiedy Twoja strona jest już gotowa do działania, powinieneś przejść do trybu produkcyjnego, aby usprawnić działanie sklepu.

KROK 3: WYBIERZ WŁAŚCIWY TEMPLATE

Template, czyli szablon sklepu również wpływa również na sposób działania Twojej witryny. Upewnij się, że korzystasz z szablonu, który jest:

 • lekki,
 • przyjazny dla urządzeń mobilnych,
 • łatwy do modyfikacji.

Niektóre szablony są przeciążone, przez co spowalniają Twój sklep. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz odpowiedni szablon, przeczytaj jego opinie przed instalacją.

KROK 4: MINIFIKACJA KODU

Krótko mówiąc, minifikacja kodu to proces ograniczania (minimalizacji) ilości kodu w Twojej witrynie. Możesz wykorzystać minifikację, a także scalić ze sobą pliki CSS i JavaScript, aby odciążyć stronę internetową. Dzięki temu czas ładowania skróci się zauważalnie, ponieważ przeglądarka będzie musiała przetworzyć mniej żądań z Twojej strony. W wyniku minifikacji pliki w Twojej witrynie również będą zajmować mniej miejsca.

KROK 5: WYKORZYSTAJ CDN (JEŚLI PROWADZISZ SKLEP MIĘDZYNARODOWY)

Angielski skrót CDN oznacza content delivery network, czyli sieć dostarczania treści. Rozwiązania CDN wykorzystują sieci rozproszonych serwerów przechowujących pliki i dane stron internetowych. Serwery te są na ogół rozproszone po całym świecie i są wykorzystywane w zależności od lokalizacji danego użytkownika. CDN sprawdzi się idealnie, gdy prowadzisz sklep obsługujący klientów z wielu różnych stron świata. Dla przykładu, jeśli masz klientów w Portugalii, serwer zlokalizowany w Hiszpanii może zostać wykorzystany do przyspieszenia dostępu do Twojej witryny dla użytkowników z tego kraju.

KROK 6: ZOPTYMALIZUJ GRAFIKI

Ten jeden ruch może zmienić naprawdę dużo, ponieważ każdy sklep internetowy zawiera tysiące obrazów. Tutaj masz dwie możliwości działania:

 1. Możesz przekonwertować swoje obrazy do przyjaznego dla sieci formatu o nazwie WebP. Tak skonwertowane pliki są znacznie lżejsze w porównaniu do plików PNG czy JPG, co oczywiście skraca czas ładowania witryny.
 2. Możesz wdrożyć tzw. lazy loading (leniwe ładowanie). Tryb ten jest aktywowany za pomocą prostego kodu <img loading=lazy> i jest rozpoznawany przez większość przeglądarek internetowych. Tryb lazy loading opóźnia ładowanie obrazów, dopóki użytkownik nie przewinie do sekcji, w której się one znajdują. Google dobrze to obrazuje na swoim blogu:
Źródło: https://blog.chromium.org/2019/10/automatically-lazy-loading-offscreen.htmlKROK 7: PAMIĘTAJ O AKTUALIZACJACH

Magento nie stoi w miejscu, ta platforma jest stale aktualizowana i ulepszana. Dlatego warto na bieżąco śledzić i wdrażać aktualizacje, jak tylko się pojawiają. Spowoduje to poprawę działania, bezpieczeństwa i wydajności Twojego sklepu. Aktualizacje są również istotne dlatego, że rozwiązują problemy techniczne (tzw. bugi), jakie dostrzegają użytkownicy.

Poprawmy wspólnie działanie Twojego sklepu

Jeśli wdrożenie tych siedmiu kroków stanowi dla Ciebie trudność, chętnie Ci w tym pomożemy. W Global4Net współpracujemy z właścicielami sklepów internetowych zbudowanych na Magento i Adobe Commerce. Doskonale znamy obie platformy, a naszym celem jest, aby Twój sklep był jak najbardziej zoptymalizowany, zarówno pod kątem oczekiwań Twoich klientów, jak i Google. Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, po prostu skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się resztą.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: