5 najlepszych narzędzi do automatyzacji marketingu

25.11.2022 Angelika Siczek
uscisk dloni robota z czlowiekiem

Coraz trudniej dzisiaj o to, by nawet najmniejszy, lokalny biznes nie funkcjonował w sieci. Sposób promowania marki, niezależnie od skali jej działania, wymuszony jest wręcz przez obecne trendy, styl bycia, społeczne zachowania. A te swoje odzwierciedlenie mają w sieci, idąc dalej, w mediach społecznościowych, w sposobie wyszukiwania poszukiwanych produktów czy usług w wyszukiwarce i potwierdzania jakości marki. Liczą się takie wartości jak zaufanie, wiarygodność, eksperckość. W jaki sposób skutecznie docierać do użytkowników z wartościami reprezentującymi markę? Duży potencjał drzemie w automatyzacji marketingu. Zobaczmy, na czym polega marketing automation, i jakie mamy narzędzia do dyspozycji?

Marketing automation – co to takiego i dlaczego warto z tego korzystać?

Marketing automation to system do automatyzacji marketingu, równie dobrze może to być również system automatyzacji procesów marketingowych. Na cały system składa się dość duża gama narzędzi, które łączyć się mają w jedną całość. Rozwiązania stosowane w marketing automation mają za zadanie m.in. gromadzenie danych, które dotyczą odbiorców. Na fundamencie zebranych danych możliwe jest prowadzenie spersonalizowanej komunikacji marketingowej w różnych kanałach.

Jakie dane gromadzone są przez system MA:

 • dane transakcyjne – m.in. złożenie zamówienia,
 • dane behawioralne – dotyczą one aktywności użytkownika na stronie, kliknięcie w link, materiał video,
 • cechy dotyczące użytkownika odnoszące się do imienia, miejsca zamieszkania lub lokalizacji, e-mail,
 • zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 

Marketing automation, jako zaawansowany system służący do kontaktowania się z odbiorcami wykorzystuje różne kanały komunikacji, które prowadzą do interakcji na linii firma-użytkownik (klient). Marka komunikować może się z użytkownikiem wykorzystując maile, sms-y, powiadomienia web push, mobile push, social media, w tym messenger, czy komunikatory, takie jak Whatsapp. Warto mieć na uwadze to, że marketing automation jest narzędziem bardzo elastycznym i znajduje zastosowanie w niemal każdej branży.

5 najlepszych narzędzi do marketing automation

Na rynku nie brakuje narzędzi, które służą do kompleksowego zarządzania automatyzacją. Warto przyjrzeć się kilku marketing automation platforms nieco bliżej.

1. GetResponse

Jest to narzędzie, które skutecznie automatyzuje e-mail marketing. Mamy tu możliwość tworzenia kampanii mailingowych, które będą miały założone różne cele. Rozwiązanie mieści się w ramach zjawiska, jakim jest inbound marketig (m.in. wysyłanie eksperckich treści w formie newslettera, czy darmowego e-booka) i udostępnia także cały szereg funkcji, które usprawniają procesy sprzedażowe. Możemy tworzyć specjalne reguły, dzięki którym poinformujemy klienta o porzuconym koszyku, niedokończonej transakcji, czy też użyjemy zaawansowanej personalizacji do tworzenia zautomatyzowanych kampanii email marketingowych. Mamy tu także dostęp do precyzyjnych danych odnoszących się do klientów i ich zachowań, a także mamy możliwość ich segmentacji, co w rezultacie umożliwia kreowanie indywidualnych kampanii. W GetResponse nie brakuje także narzędzie, które ułatwiają tworzenie lejków konwersji, powiadomień web-push, landing pages czy webinarów.

2. Sales Manago

W tym systemie umożliwiono tworzenie profilowania behawioralnego użytkowników. To ma pozwolić nam na lepsze zrozumienie ich oczekiwań. Mając taką sposobność możemy pozytywnie zaskakiwać klientów prezentowaniem oferty, która będzie precyzyjnie dostosowana do ich potrzeb. W Sales Manago udostępniono również narzędzie, które pozwalają na spersonalizowanie strony internetowej w czasie rzeczywistym, co oznacza, że możemy ją dostosowywać do indywidualnego użytkownika. Celem podejmowania takich działań jest generowanie leadów sprzedażowych. Jednak to nie wszystkie możliwości systemu MA oferowanego przez Sales Manago. Mamy tu także dostępne funkcje umożliwiające automatyzowanie komunikacji na linii klient – firma poprzez prowadzenie masowych kampanii, czy wyświetlanie spersonalizowanych treści wszędzie tam, gdzie użytkownik styka się z marką.

3. Synerise

Synerise jest narzędziem, z którego szczególne korzyści będą czerpać więksi gracze prowadzący sprzedaż zarówno w przestrzeni online, jak i offline, którzy dysponują większym budżetem. Marketing automation z wykorzystaniem Synerise pozwala korzystać ze wszelkich narzędzi, które pozwalają prowadzić kampanie marketingowe wykorzystujące powiadomienia web-push, e-mail, sms, RTB, dynamic content czy landing page. Co więcej, otrzymujemy również dostęp do weryfikacji wskaźnika zwrotu z inwestycji czy też możliwość połączenia z każdym systemem zewnętrznym. Otrzymujemy także wyliczenia wartości użytkownika w czasie rzeczywistym.

4.  User.com

Ten system doskonale sprawdza się wówczas, kiedy zależy nam na śledzeniu ruchu użytkowników na stronie i ich segmentacji (przede wszystkim ze względu na ich zachowanie). Z User.com uda się zbudować efektywną komunikację z klientem dzięki temu, że system rozpoznaje, w którym miejscu lejka sprzedażowego znajduje się użytkownik. Mamy tu dostęp do takich funkcji jak komunikacja sms, e-mailowa, call center, a także powiadomienia web-push.

5. HubSpot

Jest to system z tej przestrzeni marketing automation platforms, w której szczególną rolę odgrywa inbound marketing. Mamy dostęp do darmowego systemu CRM, a także narzędzi typu e-mail marketing, live chatów, CMS, SEO, czy monitoringu mediów społecznościowych. Możemy także skorzystać z narzędzia, które dostosowuje automatycznie treści na LP (landing page), stosownie do tego, kto taką stronę odwiedza.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: