Dlaczego Amazon Web Services (AWS) przyda się w Twojej firmie? 

26.10.2023 Katarzyna Zajchowska

Coraz więcej firm przenosi swoją infrastrukturę IT do chmury. Masz do dyspozycji kilka rozwiązań i Amazon Web Services (AWS) jest w naszej opinii jednym z najlepszych. Dzięki tej rozbudowanej platformie chmurowej Twoja firma zyskuje narzędzia usprawniające niemal wszystko, co związane z IT, w tym przechowywanie danych, procesy współpracy wewnątrz firmy, obsługę i zarządzanie klientami, a od jakiegoś czasu także sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. W tym poście chcemy Ci pokazać, jak można wykorzystać Amazon AWS, aby zwiększyć skuteczność i możliwości Twojej firmy. 

Aplikacje AWS związane ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym są szczególnie interesujące, ale zanim do nich przejdziemy, warto pokrótce zobaczyć, co obejmuje ekosystem Amazon. 

 • Amazon EC2: Usługa udostępniająca moc obliczeniową poprzez serwery wirtualne. 
 • Amazon S3: To skalowalny dysk z funkcjami tworzenia kopii zapasowych, analiz i archiwizacji. 
 • AWS Lambda: To bezserwerowa (serverless) usługa obliczeniowa, która umożliwia uruchamianie kodu dla dowolnego typu aplikacji lub usługi back-endowej. 
 • Amazon RDS: Usługi zarządzania bazami danych. 
 • Amazon Migration Hub: Hub pomaga w przenoszeniu zasobów do chmury
 • Amazon DynamoDB: Bezserwerowa baza danych NoSQL przeznaczona do uruchamiania aplikacji o wysokiej wydajności w dowolnej skali. 
 • Amazon VPC: Usługa przeznaczona do zarządzania siecią wirtualną. 
 • Amazon Lightsail: to wirtualny serwer prywatny (virtual private server: VPS), który umożliwia tworzenie stron internetowych i aplikacji. 

Należy też wspomnieć o AWS Cloud Adoption Framework for Artificial Intelligence, Machine Learning, and Generative AI, czyli CAF-AI. W skrócie to zestaw poradników, który ułatwia pracę z usługami wykorzystującymi AI w Twojej firmie. Jednak zanim powiemy więcej o CAF-AI, przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom w ramach Amazon Web Services – EC2 i S3.  

Amazon EC2 

EC2 oznacza Elastic Compute Cloud. Usługa ta stanowi trzon AWS. Dzięki EC2 możesz tworzyć maszyny wirtualne (VM) i wykorzystywać je do wdrażania nowych witryn internetowych i aplikacji. Krótko mówiąc, maszyny wirtualne działają tak samo, jak serwery fizyczne, ale można z nich korzystać bez dostępu do serwerów fizycznych. Innymi słowy, nie musisz inwestować w rozbudowaną infrastrukturę IT; możesz wirtualnie korzystać z serwerów dostarczanych przez Amazon. 

Dzięki EC2 masz dostęp do ponad 600 różnych typów serwerów wirtualnych i możesz wybrać konfigurację idealnie odpowiadającą Twoim potrzebom, uwzględniającą takie parametry jak procesor, pamięć, sieć, system operacyjny i model. Niektóre serwery służą do celów ogólnych, co oznacza, że są elastyczne i dobrze współpracują z różnymi typami projektów, a inne mogą być wykorzystywane z myślą o aplikacjach i innych projektach IT, które wymagają przetwarzania rozbudowanych i ciężkich interfejsów graficznych i layoutów. 

Amazon S3 

Akronim S3 oznacza Simple Storage Service (prosta usługa przechowywania). S3 to prawdopodobnie jeden z najważniejszych elementów całego ekosystemu Amazon Web Services. Dzięki Amazon S3 możesz przenosić swoje dane i pliki do chmury (zamiast przechowywać je w ramach własnej infrastruktury). Dzięki S3 możesz przechowywać swoje dane w chmurze i mieć do nich dostęp 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz. I bez obaw, Amazon zadbał o odpowiednie rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa i wydajności, aby Twoje dane były zawsze bezpieczne i gotowe do działania.  

Co ważne, dzięki S3 możesz nawet przechowywać duże zbiory danych (tzw. big data) i wykorzystywać je do prowadzenia złożonych projektów IT, tworzenia aplikacji mobilnych/internetowych, a nawet analizowania i przetwarzania ich zgodnie z potrzebami Twojej firmy. Dostępne są także funkcje archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych, dzięki czemu nie musisz się martwić o to, co dzieje się z danymi Twojej firmy. 

Zobacz na poniższym screenie, jak działa Amazon S3: 

źródło: https://aws.amazon.com/s3/ 

Do tej pory wspomnieliśmy o podstawowych rozwiązaniach dostępnych w ramach AWS. Co jednak, jeśli chcesz zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji lub uczenia maszynowego? Tutaj do gry wkracza CAF-AI.  

Czym jest CAF-AI? 

Najpierw musimy wyjaśnić jedną kwestię. Amazon Web Services miał w swoim portfolio rozwiązania związane z AI jeszcze przed wdrożeniem CAF-AI. Tak naprawdę CAF-AI nie jest żadnym konkretnym narzędziem ani rozwiązaniem. To raczej zestaw poradników, które pomogą Ci zrozumieć, jakich funkcji i narzędzi AWS potrzebujesz, aby skutecznie wdrożyć określony projekt AI. Te dokumenty powstały, aby ułatwić Ci pracę nad projektami AI. 

Ogólnie rzecz ujmując, CAF-AI obejmuje pięć kluczowych etapów lub elementów: 

 1. Po pierwsze, działając od końca, zaczynasz od oczekiwanych wyników biznesowych. 
 1. Potem należy przeanalizować możliwości, jakie daje AI. 
 1. Weź pod uwagę swoje tzw. domeny transformacji (technologie, procesy, organizację i produkt). 
 1. Przeanalizuj fundamentalne możliwości swojej firmy. 
 1. Na koniec wdróż proces oceny i wdrażania różnych działań w ramach strategii AI. 

Oto jak sam Amazon wyjaśnia, o co chodzi w CAF-AI: “CAF-AI to stale rozwijany i aktualizowany zbiór wszystkich elementów, które należy wziąć pod uwagę przy wdrażaniu sztucznej inteligencji na poziomie przedsiębiorstwa, pomagający wyjść poza etap proof of concept (POC).” 

W jednym takim poradniku możesz zobaczyć, jakie narzędzia i usługi będą potrzebne do określonego projektu AI: 

Źródło: https://aws.amazon.com/getting-started/decision-guides/machine-learning-on-aws-how-to-choose/ 

Jak widać wszystko jest dobrze rozpisane – możesz dobrać odpowiedni zestaw narzędzi w zależności od charakteru Twojego projektu AI. Z kolei w innym poradniku Amazon podpowiada, jakie elementy należy wziąć pod uwagę, pracując nad projektem AI: 

 • określenie problemu, 
 • algorytmy ML, 
 • bezpieczeństwo, 
 • latencja, 
 • dokładność, 
 • etyka. 

Wykorzystaj potencjał Amazon Web Services z pomocą Global4Net 

Jedno musimy przyznać, dla firmy, która nigdy nie miała nic wspólnego z chmurą (o sztucznej inteligencji nie wspominając), wszystko to może być nieco przytłaczające. Rozumiemy to i dlatego chcemy pomóc Ci w przeniesieniu Twojej firmy do chmury. Jesteśmy certyfikowanymi developerami AWS i chętnie Ci pomożemy w każdym projekcie lub procesie, który wymaga lub może odnieść korzyść z przeniesienia do Amazon AWS. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jesteśmy do Twojej dyspozycji! Skontaktuj się z naszym zespołem i wyjaśnij, z jakim wyzwaniem się mierzysz lub jaki masz pomysł. My zajmiemy się resztą! 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: