ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 358 41 00
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Polski Instytut Ekonomiczny informuje, że w Polsce mamy wyraźny niedobór kadr w branży IT szacowany na niemal 150 tys. wakatów. Nieobsadzone stanowiska generować mogą wyraźne straty, ze względu na to, że firmy IT tracą projekty, których nie są w stanie zrealizować bez odpowiednich fachowców. Mimo tak dużego zapotrzebowania tego sektora rynku absolwenci nie są w stanie go uszczelnić, tak samo, jak zagraniczni specjaliści. Wydawałoby się więc, że każdy programista, developer czy koder mają w zasadzie pewną pracę. Nienasycony rynek może jednak stanowić dla tych specjalistów wyzwanie w postaci znalezienia najlepszego pracodawcy. W takim razie zadać sobie należy pytanie, jak szukać pracy będąc programistą? Jak wybrać właściwą dla siebie firmę?
Rynek IT jest dość specyficzny, wymagający, pełen wyzwań, ale też może być wyjątkowo monotonny. Ta ostatnia cecha będzie szczególnie obecna w życiu początkującego kodera, który musi zapoznać się z tajnikami wielu języków, spędzić przed komputerem niezliczone ilości godzin, by móc biegle poruszać się w danym środowisku. Mimo tak olbrzymiego zapotrzebowania nie wszyscy programiści znajdują zatrudnienie. Wynika to m.in. z tego, że dzisiaj mocno kuszą perspektywą dużych zarobków intensywne, krótkie kursy programistyczne. Te okazują się bardzo często niewystarczające nawet do tego, by zostać zatrudnionym jako junior, tym bardziej że stawiane przed koderem wymagania są dzisiaj porównywalne do tych, jakie funkcjonują na rynkach zachodnich.
Rynek IT jest o wiele przychylniejszy dla doświadczonych programistów. Ci w zasadzie mogą przebierać w ofertach, a firmy zachęcają już nie tylko wynagrodzeniem, ale całą paletą atrakcyjnych, poza finansowych benefitów.
Niezależnie od tego, czy jesteśmy na początku swojej kariery, czy też mamy za sobą wiele zrealizowanych projektów atrakcyjnie przygotowane CV oraz portfolio w tej branży są mile widziane. Jednak szczególnie ci programiści dopiero startujący ze swoją karierą powinni uważnie podejść do opracowania tego rodzaju dokumentów. W życiorysie musi być wyeksponowane to, co jest naszym największym atutem. Jeśli chodzi o programistów, to będą to znane języki programowania czy biegle obsługiwane narzędzia. Dobrą praktyką jest podparcie wymienionych umiejętności realną realizacją, sukcesem, który udało się już wypracować i osiągnąć.
Miejmy na uwadze, że to właśnie CV oraz portfolio mają zachęcić rekrutera do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której mogą być wybiórczo omawiane.
Poszukiwania warto rozpocząć od przejrzenia portali branżowych, które skupiają oferty wyłącznie z branży IT. Olbrzymie zapotrzebowanie na fachowców z tego środowiska spowodowało, że wiele portali z ogłoszeniami o pracę koncentruje się wyłącznie na tej branży. Portale często mają narzuconą konieczność wprowadzenia widełek wynagrodzenia, co zdecydowanie ułatwia podjęcie decyzji co do zgłaszania lub nie swojej kandydatury. Istotnym ułatwieniem jest także to, że oferty pogrupowane są najczęściej na konkretne technologie czy też oczekiwany poziom zaawansowania, którego oczekuje się od kandydata.
Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zajrzeć też bezpośrednio na strony agencji, firm z branży. O wiele łatwiej przyjdzie nam wyczuć potencjalnego pracodawcę, ocenić ich stronę, komunikację, wizerunek. Jeśli na stronie jest zakładka kariera, możemy z niej dowiedzieć się znacznie więcej niż tylko tego, kto aktualnie jest poszukiwany. To właśnie tam mogą znajdować się informacje odnoszące się do benefitów, czy też będzie zaprezentowany cały proces rekrutacyjny.
Firmy IT operują dzisiaj bardzo często budżetami, które nie odbiegają od tych zagranicznych, co wyraźnie stabilizuje migracje programistów z firm do firm. Osiągnięcie pewnego poziomu zarobkowego nie generuje potrzeby zmiany pracy, gonienia za coraz większymi pieniędzmi. Znaczenia zaczynają więc nabierać inne kwestie. Coraz bardziej docenia się szczególnie samą kulturę organizacyjną, a także wypracowane modele pracy.
Stojąc jednak przed wyborem tej czy innej firmy IT programiści mogą chcieć zapoznać się z wyżej wymienionymi aspektami, tak samo, jak dodatkowymi benefitami. Standardem jest już dzisiaj opieka medyczna czy karta multisport, ale takie korzyści jak elastyczne godziny pracy, zdobywanie kolejnych kompetencji potwierdzanych certyfikatem, inwestowanie w pracownika, dostęp do platform z kursami to już mocne argumenty stojące za wyborem pracodawcy, który to zapewnia.
Pracy dla programistów nie brakuje, zapotrzebowanie rynku jest olbrzymie. Poszukiwania warto rozpocząć od zapoznania się z ogłoszeniami na portalach branżowych. Nie musimy się jednak do nich ograniczać. Warto też zasięgnąć informacji wśród znajomych, przejrzeć media społecznościowe, a nawet wybrać się na branżowe wydarzenie.
Napisz do nas