Kiedy warto postawić na Magento?

07.06.2022 Angelika Siczek
kiedy_warto_postawic_na_magento

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga do tego celu odpowiedniego oprogramowania. W zależności od zaawansowania i wielkości strony stosować można kilka popularnych rozwiązań. Jednym z nich jest system oparty na Open Source – Magento. W jakich przypadkach będzie to optymalny wybór?

Ogromne powodzenie programu Magento

Prace nad platformą rozpoczęły się w 2007 roku i już w kolejnym roku platforma doczekała się oficjalnego wydania. Sukces był na tyle wyraźny, że w 2011 roku cały projekt został wykupiony przez eBay. Pojawiła się wersja płatna (Community Edition), ale program był cały czas także dostępny w technologii Open Source, wraz ze wsparciem rozrastającej się społeczności internetowej.

Projekt dynamicznie się rozwijał. Po wydaniu Magento 2 oraz zmianie wersji rozszerzonej na Magento Commerce, zakupem tego projektu zainteresował się inny gigant – Adobe. W 2020 roku udało się dopiąć przejęcie od eBay. Mimo zmiany właściciela darmowa wersja platformy jest nadal dostępna.

Magento Commerce – u kogo sprawdzi się płatna wersja platformy?

Jest ona przeznaczona dla bardzo dużych sklepów, które sprzedają produkty nie tylko w kraju funkcjonowania, ale także za granicę. W zamian za wsparcie techniczne, dodatkowe zabezpieczenia oraz poszerzoną funkcjonalność podstawową pobierana jest opłata wyliczana na podstawie przychodu.

Dość wąskie przeznaczenie wersji Commerce oznacza, że znaczna większość sklepów internetowych może korzystać z wersji opartej na wolnej licencji. Zamiast wsparcia technicznego użytkownicy tacy dostają wsparcie licznej społeczności, a podstawowa funkcjonalność Magento 2 może być poszerzana z pomocą odpowiednich modułów.

Dlaczego warto wybrać Magento 2 do swojego sklepu?

Pierwszą wskazówką, by zainteresować się tą platformą, jest jej popularność wśród dużych sklepów, obecnych także w Polsce. Jakie konkretne zalety posiada to oprogramowanie?

 • Bezpieczeństwo. Często wydawane łatki zawierają aktualizacje bezpieczeństwa. W ten sposób sklepy są bezpieczniejsze od atakami hakerskimi i innymi wrogimi działaniami.
 • Elastyczność. Ogromne możliwości konfiguracji drugiej wersji programu pozwalają dostosować platformę do swoich potrzeb. Jest to widoczne nie tylko w panelu właściciela, ale także w wyglądzie samej strony, którą też można zmieniać w dowolny sposób.
 • Wydajność. Istotną cechą oprogramowania sklepu jest radzenie sobie z nagłymi skokami ilości klientów. Nawet wiele otwartych koszyków w jednym czasie nie jest straszne dla tej platformy, o ile ma zapewniony mocny serwer.
 • Rozszerzenia. Duża ilość dostępnych rozszerzeń ułatwia zwiększenie możliwości programu. Część modułów jest darmowa, część płatna, jednak wszystkie stworzone zostały w taki sposób, by umożliwić całościowe zajmowanie się swoim sklepem internetowym.
 • Wykorzystuje wiele nowoczesnych technologii. Obok PHP, MySQL czy jQuery są to dodatkowo Symfony, Redis, Nginx oraz wiele innych.
 • Łatwa obsługa. Wykorzystanie HTML5 oraz CSS3 ułatwia proces instalacji i uruchamiania sklepu nawet osobom początkującym. Natomiast duża funkcjonalność oraz możliwości konfiguracji panelu to proste prowadzenie sklepu.

Ze względu na te zalety popularność platformy jest bardzo duża i z roku na rok jeszcze bardziej rośnie. I nie zmienią tego takie wady jak wysokie wymagania czy koszty wprowadzenia programu (ze względu na dużą ilość modułów). Początkowo także aktualizacje mogą budzić nieco zamieszania, ponieważ każdorazowo wprowadzają nowe funkcjonalności. Jednak z czasem szybko można się przyzwyczaić do tej wygodnej platformy.

Konfiguracja strony sklepu

Szablon  natomiast to własna szata graficzna. Wykorzystywanie szablonów ułatwia stworzenie różnych podstron, które będą się wyróżniały. Dodatkowym wsparciem są Web Buildery, które pozwalają tworzyć własne elementy na stronie. Każdy taki element może być następnie umieszczany na dowolnej ilości podstron.

W przypadku Magento 2 możliwe jest też indywidualne opracowanie graficzne, które można wdrożyć bezpośrednio na platformę. Jest to droższe rozwiązanie, jednak koszty można ograniczyć tylko do stworzenia odpowiedniego szablonu oraz motywu. Natomiast funkcjonalność sklepu działa nadal w systemie Open Source.

Magento dla każdego

Platforma Magento doskonale sprawdza się w różnej wielkości sklepach internetowych. Dla największych, międzynarodowych koncernów przeznaczona jest wersja płatna, pozostali natomiast korzystają z wersji Open Source ze wsparciem dużej społeczności.

Program zapewnia duże możliwości konfigurowania panelu właściciela strony oraz wyglądu sklepu. Jest to ogromna zaleta, która wpływa na uproszczenie korzystania z Magento, a jednocześnie daje duże możliwości dostosowania jego funkcjonalności do własnych potrzeb. Pomocne są także rozszerzenia, zarówno darmowe, jak i płatne. Te wszystkie cechy przekładają się na popularność platformy wśród właścicieli sklepów.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: