AI w e-commerce: Jak sztuczna inteligencja wspiera handel online? 

04.09.2023 Katarzyna Zajchowska

To, co zaczęło się w 1950 roku jako wstępna wizja, jest obecnie ważnym trendem we wszystkich gałęziach biznesu. Dotyczy to także e-handlu. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, sztuczna inteligencja, jak również powiązane z nią uczenie maszynowe (en. machine learning), może pomóc Ci sprzedawać więcej produktów i zapewnić klientom lepszą obsługę klienta. W tym wpisie powiemy nieco więcej o AI w e-commerce.  

W 1950 roku Alan Turing, młody brytyjski naukowiec, opublikował pracę na temat inteligentnych maszyn. Jego rozumowanie było właściwie bardzo zbliżone do tego, co dzieje się w świecie AI dzisiaj. Turing uważał, że jeśli ludzie mogą wykorzystywać dostępne dane do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji, powinno być to także możliwe w przypadku maszyn. I miał rację! 

Dziś sztuczna inteligencja to ogromny biznes z wieloma fascynującymi zastosowaniami w niemal każdej branży i każdym sektorze. Inteligentne maszyny i algorytmy sprawiają, że ludzka praca jest łatwiejsza, szybsza i bardziej efektywna. Dotyczy to również handlu internetowego.  

AI w e-commerce 

Jeśli chodzi o AI w sprzedaży e-commerce, jest masa ciekawych rozwiązań. Dzisiaj chcemy pokazać Ci pięć z najważniejszych sposobów, na jakie AI i powiązane z nią technologie transformują handel online. 

Optymalizacja cen 

Dynamic pricing to usługa, która często wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy wszystkich dostępnych danych rynkowych. Dostarcza użytkownikom w czasie rzeczywistym sugestię, jak optymalizować ceny produktów, które oferują w swoich sklepach. W niektórych przypadkach algorytmy te mogą nawet samodzielnie wdrażać nowe ceny, oczywiście w ramach ustalonych przez Ciebie limitów. 

Optymalizacja cen oszczędza właścicielom sklepów internetowych dużo czasu i pozwala im zachować konkurencyjność na rynku i to praktycznie non stop. Algorytmy dynamic pricing biorą pod uwagę wiele czynników (np. sezonowość, działania konkurencji, warunki rynkowe, a nawet zachowania klientów w Internecie), aby ustalić jak najlepsze ceny produktów, które masz w swojej ofercie. 

Personalizacja

Każdy klient jest inny i dlatego powinien być traktowany indywidualnie. Personalizacja to kolejna technika oparta na sztucznej inteligencji, która pozwala wykorzystać dostępne dane klientów (zwłaszcza ich wcześniejsze zakupy i powiązaną z tymi zakupami aktywność na stronie internetowej), aby zapewnić każdemu użytkownikowi spersonalizowane komunikaty i rekomendacje produktowe. Na przykład, jeśli masz klienta, który zwykle kupuje sprzęt do tenisa, nie zaczniesz mu nagle proponować produktów dla snowboardzistów, prawda? Dzięki personalizacji rekomendacje produktowe i inne sugestie są dopasowane do każdej osoby i dzięki temu skuteczniejsze. 

Inteligentni asystenci

Inteligentni asystenci – chatboty i voiceboty – są dzisiaj częstym widokiem na stronach e-commerce. Te narzędzia mogą obsługiwać Twoich klientów i odpowiadać na ich pytania 24/7. Chatbot powinien być zintegrowany z platformą e-commerce i bazą klientów. Dzięki temu mogą dostarczać lepsze odpowiedzi, dopasowane do potrzeb danego użytkownika. 

W świecie e-handlu chatboty mogą: 

 • odpowiadać na często zadawane pytania, 
 • dostarczać informacje o produkcie, którym interesuje się dana osoba, 
 • prowadzić upselling i cross-selling, 
 • udzielać informacji nt. statusu zamówienia itp. 

Chatboty znacznie ułatwiają pracę Twoim pracownikom, przede wszystkim dlatego, że nie muszą oni już tracić czasu na odpowiadanie w kółko na te same pytania. Wszystkie powtarzalne i proste zadania mogą być realizowane przez chatbota, dzięki czemu zespół obsługi klienta może skupić się na ważniejszych i bardziej złożonych kwestiach. 

Zagadnienie inteligentnych asystentów omawiamy szerzej w artykule o conversational commerce, zachęcamy do lektury! 

Inteligentne wyszukiwanie

Wyobraź sobie taką sytuację: chcesz kupić jakiś produkt, ale nie wiesz, jak dokładnie się nazywa albo gdzie go w ogóle szukać. Na szczęście dysponujesz zdjęciem podobnego produktu! W tym miejscu do gry wkracza funkcja znana jako search by image (wyszukiwanie obrazem). Dzięki sztucznej inteligencji nie musisz wpisywać dokładnej nazwy produktu, którego szukasz. Możesz przesłać zdjęcie, a algorytmy AI znajdą dla Ciebie powiązane produkty. Ta funkcja jest dostępna w wielu sklepach internetowych i z pewnością ułatwia życie wielu klientom. 

Zobacz, jak działa wyszukiwanie obrazem w serwisie eBay: 

Źródło: https://tech.ebayinc.com/product/find-it-on-ebay-using-pictures-instead-of-words/ 

Idźmy dalej; AI może Ci pomóc, nawet jeśli nie masz zdjęcia produktu, którego szukasz. Wyszukiwarki wykorzystujące AI potrafią określić, czego szuka dany klient, nawet jeśli wpisuje tylko przybliżone zapytanie. I na koniec warto też wspomnieć o jeszcze jednej funkcji inteligentnego wyszukiwania – voice search, czyli wyszukiwanie głosowe. Możesz z tego skorzystać, po prostu opisując wygląd lub zastosowanie produktu, którego szukasz. 

AR

Ten akronim oznacza rozszerzoną rzeczywistość (en. augmented reality). To technologia związana z AI, która wykorzystuje obraz 3D danego obiektu i niejako nakłada go na obraz z kamery smartfona lub tabletu. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może „zobaczyć”, jak dany produkt będzie się prezentować na nim samym (można tak zrobić w przypadku odzieży lub niektórych kosmetyków) lub jego domu lub biurze (np. w przypadku mebli i dekoracji). 

W świecie e-handlu rozwiązania oparte o AR określane są często jako WebAR lub virtual try-on (kosmetyki). 

A skoro mowa o kosmetykach, to zobacz, jak AR działa w przypadku produktów L’Oreal: 

Co nas czeka w przyszłości? 

Nie mamy żadnych wątpliwości, że AI w e-commerce będzie się dalej rozwijać i coraz bardziej usprawniać e-commerce. W niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się, że chatboty staną się jeszcze bardziej przydatne – może np. będą w stanie rekomendować ubrania dla danego klienta na podstawie jego preferencji i wybranego stylu. Możemy również spodziewać się jeszcze bardziej zaawansowanych funkcji personalizacji, które będą towarzyszyć każdemu klientowi podczas wizyty w Twoim sklepie internetowym. 

To tylko nasze przewidywania, ale prawdą jest, że sztuczna inteligencja może zmienić Twoją firmę e-commerce już dziś! Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas, a my pomożemy Ci wdrożyć rozwiązania oparte na AI w Twoim sklepie internetowym. 

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: