Konsulting e-Commerce – czym jest?

29.06.2021 Kornel Kosoń
specjalista doradza sprzedawcy rozwiązania e-commerce na spotkaniu konsultingowym

Niezależnie od rozmiaru i rodzaju działalności, każda firma zmaga się z wyzwaniami. Jest to wspólna cecha zarówno dla małych, średnich, jak i dużych biznesów. W każdym z nich właściciele firm mają do czynienia z unikalnymi dla poszczególnych segmentów egzaminami. Przed mniejszymi przedsiębiorcami stoi wyzwanie zostania rozpoznawalną marką; przed wielkimi korporacjami utrzymanie pozycji na rynku. Jeśli zdecydujesz się zignorować lub poradzić sobie na “swój” sposób z Twoim wyzwaniem, może ono zmienić się w niemały problem. Często, w takich kluczowych momentach, nieocenioną pomocą jest konsulting, czyli inaczej doradztwo biznesowe. W kontekście e-biznesu jest to konsulting e-Commerce. Czym on jest i jakie ma zastosowanie?

Czym jest konsulting i jakie ma zastosowanie w e-Commerce?

Konsulting lub doradztwo to, jak sama nazwa mówi, proces udzielania profesjonalnych i obszernych porad na dany temat. W biznesie, zarówno tradycyjnym jak i tym elektronicznym, dotyczy on zazwyczaj wewnętrznych działań i zewnętrznych czynników. Do tych pierwszych należą:

 • model biznesowy,
 • architektura biznesowa,
 • model sprzedażowy, 
 • polityka sprzedaży,
 • działania marketingowe,

Konsulting e-Commerce w strategii biznesowej

Żeby dobrze zrozumieć jakie zastosowanie w e-Commerce ma konsulting musisz wiedzieć jak może on pomóc w strategii biznesowej Twojego e-sklepu. Przyjrzymy się zatem jaki wpływ na wewnętrzne działania ma doradztwo e-Commerce.

Model biznesu przy transformacji cyfrowej

Definicji tego czym jest model biznesu jest wiele, ale łączy je przewijający fragment. Według niego model biznesowy to plan wygenerowania przychodu i maksymalizacji zysku. Obejmuje on strukturę firmy, czyli relacje łączą organizację, produkt lub usługę i klientów. Założenia modelu powinny odpowiadać na pytania:

 1. Co firma będzie robić?
 2. Jakie posiada zasoby i kompetencje?
 3. W jaki sposób zasoby i kompetencje są wykorzystywane do codziennych operacji?

Celem modelu biznesowego jest zapewnienie unikalnej wartości, którą będziesz dostarczał swoim klientom. Ważnym jest dlatego, żeby Twój produkt lub usługa miał przewagę nad ofertą konkurentów: może to być lepszy współczynnik ceny do jakości, program lojalnościowy lub inny element, którego brakuje w modelu biznesowym u konkurencji. Pamiętaj, że nie Twoja wartość konkurencyjna nie może zostać łatwo zniwelowana przez działania innych firm. Po ustaleniu swojego modelu nie przywiązuj się zbytnio do jego struktury, gdyż powinieneś być gotowy na zmiany rynkowe, co oznacza, że nie raz przyjdzie Ci przerabiać swój plan biznesowy. Tak naprawdę istnieje wiele czynników, które mogą zmienić model funkcjonowania Twojego biznesu. Teoretycy biznesowi K.C Laudon i C.G. Traver w swoich pracach wyróżnili 8 najważniejszych. Są to:

 1. Propozycja wartości – dlaczego klienci powinni kupować Twój towar/korzystać z Twoich usług?
 2. Model przychodów/sprzedaży – w jaki sposób Twoja firma będzie generowała przychody?
 3. Wejście na rynek – na jakim rynku chcesz działać i jakie są właściwości tego rynku?
 4. Konkurenci – kto oprócz Twojej firmy działa w obrębie wybranego rynku?
 5. Przewaga konkurencyjna – co Twoja firma zapewni klientom, czego nie zapewniają pozostałe?
 6. Kompetencje – jakie doświadczenie i umiejętności jest potrzebne u liderów Twojej marki?
 7. Rozwój firmy – jak typ struktury jest potrzebny do zrealizowania biznes planu?
 8. Strategia rynkowa – jak będziesz promował swoje produkty?
Podział modeli biznesowych

Modele biznesowe można podzielić również według segmentu rynkowego. Może to być B2B (business-to-business) segment, w którym oferujesz swoje produkty innym biznesom; B2C (business-to-customer) sprzedaż towarów klientom indywidualnym; C2C (customer-to-customer) kiedy umożliwiasz wymianę lub sprzedaż produktów pomiędzy konsumentami; m-Commerce (Mobile Commerce) tyczy się urządzeń mobilnych, za pomocą których klienci mogą dokonać transakcji.

Działanie w ramach tylko jednego modelu rynkowego nie jest opłacalne i w zależności od specyfiki twojego modelu biznesowego będziesz musiał stworzyć model mający pod sobą kilka współpracujących segmentów, np. połączenie B2C i C2C z m-Commerce, umożliwia sprzedaż produktów z głównego sklepu i czerpanie zysków z pośredniczenia między zakupami między klientami z wykorzystaniem komfortu i szybkości płatności mobilnych. 

b2b i b2c na tablicy korkowej

To jaki model biznesowy przyjmiesz dla swojej organizacji zależy od typu Twojej działalności i Twoich planów. Jeśli chodzi o konsulting w ramach modelu biznesowego w e-Commerce, ważnym faktorem jest to, czy Twoja firma lub marka dokonała transformacji cyfrowej, czy dopiero planujesz ją podjąć. Jeśli Twoja firma nie przeszła jeszcze cyfryzacji i dopiero stawiasz pierwsze kroki w e-Commerce, masz kilka przewag nad markami, które przeprowadziły już transformację.

Po pierwsze, masz więcej możliwości i wolności przy tworzeniu modelu biznesowego. Tyczy się to stworzenia strategii cyfryzacji i wszystkich wyżej wymienionych elementów.

Być może wiesz, jakie wybory byłyby najefektywniejsze dla handlu tradycyjnego. Jednak jest możliwym, że w e-Commerce nie będą one przynosiły tak dobrych wyników. W tym wypadku konsulting nie tylko pomoże Ci w zmianie strategii, ale i w doborze działań dopasowanych do rynku e-Commerce.

Dobór modelu i polityki sprzedaży

W internecie funkcjonuje wiele modeli sprzedaży i łatwo jest wybrać taki, który nie wykorzysta w pełni potencjału Twojej marki i modelu biznesowego. Jakie to są modele? 

Sklepy internetowe

Najpopularniejszy model sprzedażowy w e-Commerce. Oferuje niskie koszty operacyjne, komfort i jako jedna z najbardziej rozpoznawalnych form handlu elektronicznego, wzbudza także najwięcej zaufania wśród klientów. W przeciwieństwie do sklepów stacjonarnych ich internetowe odpowiedniki mają dużo bardziej opłacalny i bezpieczny dla sprzedawcy model dystrybucji. Wszystkie produkty, które są “wystawione” w ofercie sklepu znajdują się najczęściej w magazynach. W porównaniu do sklepów fizycznych skraca to cały proces zakupów, gdyż sprzedawcy nie muszą się przejmować sprowadzaniem produktów do sklepu – towar jest natychmiastowo dostarczany do konsumentów. Zaletami tego rozwiązania są:

 • oszczędności zdobyte na skróceniu procesu zakupów,
 • zniwelowanie ryzyka strat – brak obawy, że sprowadzone towary się nie sprzedadzą,
 • możliwość rozszerzenia oferty przy mniejszych kosztach dostaw i dystrybucji,

Dodatkowo internetowy sklep jest otwarty przez całą dobę przez cały rok. Posiada też przewagę nad innymi modelami sprzedaży internetowej takimi jak aukcje – jest on bardziej wiarygodny i oferuje bezpieczniejszy i wygodniejszy sposób płatności i dostaw, dzięki swojej centralizacji. Branże, które najlepiej wykorzystują potencjał modelu sklepu internetowego to sprzedaż książek, czasopism i audiobooków. Wyjątkowo dobrze radzi sobie także branża RTV i AGD. Niestety z tym modelem wiążą się również wady: niemożliwym jest fizyczne obejrzenie produktów czy wypróbowanie ich. Jest to szczególnie niekorzystne, dla sprzedawców z branży modowej, ponieważ konsumenci nie mogą przymierzać odzieży i akcesoriów. Często prowadzi to do częstych zwrotów produktu. Jeśli prowadzisz biznes modowy i myślisz nad transformacją cyfrową, powinieneś również rozważyć wydajne systemy obsługujące zwroty i reklamacje.

Giełdy

Model giełdowy pozwala na zatarcie granicy między sprzedawcą a klientem. W jego ramach każda ze stron może zarówno sprzedawać jak i kupować dane produkty. Ten model sprzedaży jest skierowany na rynek towarów kupowanych hurtowo, najczęściej surowców (bawełny, żelaza, zboża, itp.).

Aukcje

Jaka jest aukcja, każdy widzi: potrzeba sprzedawcy, towaru i licytujących. W formie internetowej istnieje jednak parę różnic. Pierwszą jaka rzuca się w oczy, gdy przewijamy oferty licytacji jest forma zakupu “Kup teraz”, która pozwala zakupić produkt będący obiektem licytacji bez przymusu uczestniczenia w niej. Zazwyczaj wiąże się to z wyższym kosztem dla kupującego. Podobnie jak sklepy internetowe aukcje funkcjonują przez 24 godziny na dobę. Podobnie jak w aukcjach stacjonarnych od kwoty uzyskanej podczas licytacji odprowadza się komisję do serwisu aukcyjnego, który pozwala na organizację sprzedaży.

Wirtualne rynki elektroniczne

Model sprzedażowy nastawiony na handel B2B. Model wirtualnych rynków można podzielić na:

 • horyzontalne; rynki na których sprzedaje się produkty (najczęściej dobra finalne) z wielu branż.
 • wertykalne; rynki w obrębie których sprzedaje się produkty z jednej określonej branży. Organizowane są najczęściej przez porozumienia kupców lub dostawców ze względu na najbardziej korzystne warunki przy negocjacji cen i procesie zakupu.
Agregatory ofert (internetowe pasaże handlowe)

Model, którego działalnością jest grupowanie ofert sklepów internetowych i porównywanie cen ich produktów. Mogą one działać jako zbiór niezależnych od agregatora sklepów lub częściowo przejmować oferty poszczególnych sklepów i pobierać od nich komisję za wyświetlanie ich produktów (np. Pyszne.pl).

wózek zakupowy na tablecie - modele sprzedaży e-commerce

Jaki model sprzedaży wybrać przy transformacji cyfrowej?

Wybrany przez Ciebie model sprzedaży musi odpowiadać Twojej polityce produktowej i cenowej. Dzięki konsultacji dowiesz się jakie procesy muszą zostać zrealizowane dla każdego modelu sprzedażowego, który możesz wybrać. Zrozumiesz jakie zalety oferują inne modele a doradcy pomogą Ci ustalić, do jak dużej grupy dotrzesz ze swoją ofertą po przyjęciu danej strategii sprzedażowej. Prawie zawsze będzie to zależało od rodzaju produktu, który starasz się sprzedać – inna strategia będzie efektowna przy dobrach materialnych, inna dla cyfrowych, a jeszcze inna dla usług. Podczas konsultacji e-Commerce należy także poruszyć temat polityki sprzedażowej. Konsultanci pomogą Ci w dostosowaniu polityki cenowej do wybranych rodzajów produktów i usług (cost-plus, ceny oparte na wartości).

Konsultacja architektury biznesowej

Kolejną dziedziną wymagającą konsultacji IT podczas transformacji cyfrowej jest architektura biznesowa lub architektura procesów biznesowych. Jest to sposób rozplanowania procesów, które będa zachodzić przy funkcjonowaniu Twojego biznesu. W ramach bardziej obszernych procesów takich jak, np. copywriting, wchodzą subprocesy (tworzenie artykułu), zestawy akcji (analiza słów kluczowych) i akcja wykorzystująca oprogramowanie w celu osiągnięcia danego celu (szukanie słów kluczowych w, np. Keyword Planner). Architektura biznesowa budowana jest w sposób kaskadowy tzn. każdy proces ma pod sobą więcej subprocesów, a każdy subproces składa się z wielu zestaw akcji, i tak dalej.

Przy transformacji cyfrowej musisz dopasować swoją architekturę procesów biznesowych do  zespołu systemów IT, na których zbudujesz infrastrukturę Twojej marki. Każdy z elementów Twojej architektury (procesy, subprocesy, akcje) musi być możliwy do wykonania za pomocą odpowiadającego mu narzędzia IT. Możesz wątpić w potrzebę zatrudniania specjalistów od konsultingu, jednak jak w takim razie będziesz pewien jaką platformę e-Commerce wybrać, który serwis hostingujący będzie dla niej odpowiedni, czy może bardziej opłaca się korzystać z wbudowanego hostingu, czy będzie on skalowalny do zapotrzebowania Twoich klientów…

To tylko wierzchołek góry pytań, na które możesz spróbować sam sobie odpowiedzieć. Nie będziesz jednak pewny, jaka część architektury sprawia, że Twój biznes działa dobrze lub nie działa wcale. Będziesz widział tylko efekt końcowy, a powody pozostaną ukryte. Niestety nieważne jak bardzo będziesz zdeterminowany, nie nauczysz się zasad  panujących w e-Commerce w ciągu paru tygodni, czy miesięcy. Konsulting e-Commerce pomoże Ci nie tylko dużo pewniej rozpocząć transformację cyfrową swojego biznesu, ale przyspieszy także tempo nauki specyfiki handlu elektronicznego. Przede wszystkim pomoże Ci on w budowaniu architektury biznesowej Twojej marki, która jest kluczowym pomostem pomiędzy Tobą i klientami.

Działania marketingowe w e-Commerce

Marketing w e-Commerce różni się od tego w tradycyjnym handlu. Dlatego powinieneś poradzić się konsultantów jakie działania najlepiej pasują do Twojego biznesu. 

Przy transformacji cyfrowej Twojej marki najważniejszymi celami, które powinieneś sobie założyć jest wysokie pozycjonowanie w Google na słowa klucze, które są związane z Twoim biznesem (nazwa marki, słowa określające jej działalność, itp.). Ważnym jest też, abyś nie próbował zastępować marketingu tradycyjnego, cyfrowym. Powinien on być tylko uzupełnieniem Twoich działań w internecie. Dlatego podczas konsultacji e-Commerce przy cyfryzacji swojej marki powinieneś ustalić jaka grupa docelowa może chcieć dotrzeć do Twojej marki przez internet i jakie narzędzia marketingowe będą najbardziej dopasowane do typu Twojego biznesu. Inbound outbound i content marketing to wszystko co musisz wziąć pod uwagę przy budowaniu wizerunku swojej marki po digitalizacji. Do tego dochodzą inne strategie takie jak branding , e-mail marketing i reklama.

W Global4Net od ponad 10 lat pomagamy średnim i dużym firmom przechodzić transformację cyfrową i wdrażamy projekty e-Commerce. Podczas profesjonalnych i szczegółowych spotkań konsultingowych, doradzimy Ci jaką strategię biznesową przyjąć przy cyfryzacji i po niej.

Wdrożenia e-Commerce a konsulting

Nawet jeśli Twoja marka przeszła transformację cyfrową, nie oznacza to, że współpraca z konsultantami e-Commerce traci na wartości. Wręcz przeciwnie, to właśnie teraz możesz zapobiec błędom w drugiej fazie cyfryzacji – rozwoju biznesu w internecie. Okresy, gdy rozszerzasz swoją markę i architekturę o kolejne wdrożenia e-Commerce są najniebezpieczniejszymi dla firmy i jej stabilności. Wiele części jest wystawionych na zmiany i łatwo o błędy, które nie tylko mogą przekreślić szansę na udane wdrożenie, ale także zakłócić płynność funkcjonowania całego biznesu. Dlatego tak ważnym przy planowaniu i przeprowadzaniu wdrożeń jest korzystanie z konsultingu e-Commerce.

Zarządzanie projektami wdrożeniowymi

Jednym z procesów e-Commerce, w którym dobrym pośrednikiem jest firma zajmująca się konsultingiem, jest zarządzanie projektem wdrożeniowym. Zarządzanie projektami jest związane z budową cyfrowej architektury biznesowej. Wdrożenie każdego nowego systemu w strukturę architektury jest ważnym, ale i niebezpiecznym procesem dla firmy. Dlatego tak istotnym jest, aby wykonać analizę przedwdrożeniową, która poprzedza każdy większy projekt. Dodatkowo pozwala ona zbadać, jakie ramy czasowo-zasobowe są potrzebne do implementacji danego wdrożenia. Jednak działania konsultingowe nie kończą się na przeprowadzeniu analizy. Zarządzanie projektem to długotrwały proces, podczas którego wiele może się zmienić, zarówno w zakresie Twoich potrzeb jak i wymagań rynkowych. Podczas wdrażania projektu, firma konsultingowa ma za zadanie zarządzanie całym procesem i dbać o jego jakość:

 • upewnić się, że prace projektowe odbywają się według harmonogramu,
 • dbać o efektywną komunikację między dostawcą oprogramowania a Tobą i Twoimi pracownikami,
 • ochrona przed ryzykiem (opóźnieniami, przekroczeniem budżetu projektowego, itp.)
 • ustalenie planu projektu i rozdziału ról i zadań pomiędzy odpowiednie działy i osoby,
 • przygotowanie kanałów i narzędzi komunikacyjnych – przykładem takiego narzędzia jest Jira, aplikacja służąca do śledzenia postępów nad zadaniami i rozliczania firm wdrażających systemy. Jest ona podstawowym narzędziem do komunikacji przy wdrażaniu projektów przez Global4Net, gdyż zapewnia transparentność i łatwy, precyzyjny sposób porozumiewania się.

Zarządzanie strategią zmian i przygotowaniem kompetencji

E-commerce jest wiecznie zmieniającym się środowiskiem zarówno ze względu na innowacje technologiczne, jak i inne zewnętrzne czynniki takie jak: trendy gospodarcze; działania konkurencji; zmiany algorytmów, polityk reklamowych; a także trendy społeczne, polityczne, itp.

dobieranie kandydatów do wdrożeń w ramach konsultingu e-commerce

Aby dotrzymać kroku zarówno trendom jak i konkurencji potrzebujesz pewności, że Twoje działania biznesowe są wykonywane przez osoby doświadczone i poinformowane o Twojej strategii i priorytecie. Konsultacje e-Commerce pomogą Ci w określeniu wymagań zawodowych i zestawu umiejętności, jakie specjaliści przeprowadzający wdrożenia i zmiany w Twoim e-Commerce powinni posiadać. Oprócz doradztwa w sprawach wewnętrznych, pomogą Ci też w prognozach trendów e-Commerce i dostosowania do nich wizji i kierunku zmian rozwojowych. Dodatkowo konsulting ułatwi Ci przygotowanie się na sytuacje kryzysowe związane ze zmianami rynkowymi i organizacyjnymi.

Czy konsulting e-Commerce pomoże Twojemu biznesowi?

Ze względu na rozległą specyfikę e-Commerce i wysoką liczbę kwestii, które wchodzą w procesy biznesowe, konsulting jest długotrwałym działaniem. To nie parę spotkań nad kawą i laptopem w miesiącu. To regularne meetingi, ciągłe analizy, porównywanie rezultatów i precyzyjny kalkulacja efektywności następnych posunięć. Chcesz być pewny, że osoby z którymi decydujesz o cyfrowej przyszłości mają bogate doświadczenie w podobnych wdrożeniach i szeroką wiedzę o działaniach w handlu elektronicznym. Takich specjalistów znajdziesz w Global4Net, gdzie od 10 lat z sukcesami pomagamy większym i mniejszym markom w digitalizacji i rozwoju. Zaufały nam już dziesiątki firm w Polsce, w tym Neonet i Neo24.pl. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym jak możemy pomóc Ci w transformacji, skontaktuj się z nami. Nie czekaj, ponieważ przyszłość handlu jest w internecie.

Masz pytanie?

Napisz do nas

  PDF, DOC, DOCX, JPG lub PNG (max 5MB)

  *Wymagane  Andrzej-kurs-programowania

  Andrzej Szylar

  Chief Executive Officer

  E-mail:

  andrzej.szylar@unitygroup.com
  Magda2

  Magdalena Paczyńska-Kamienik

  HR Manager

  E-mail:

  magdalena.paczynska@unitygroup.com
  Aleksandra

  Aleksandra Bielawska-Clegg

  HR Business Partner

  E-mail:

  Michal

  Michał Duława

  New Business Developer

  E-mail:

  Katarzyna

  Katarzyna Zajchowska

  Marketing Partner

  E-mail: