ul. Strzegomska 2-4
53-611 Wrocław
NIP 8992786490
KRS 0000608120
REGON 363987723
Global4Net Sp. z o. o.
+48 71 358 41 00
© 2009 – Global4Net. All Rights Reserved.
Doradztwo czy też konsulting e-Commerce’owy to ważny przystanek na drodze do budowy Twojego e-biznesu. Udział e-Commercu w handlu detalicznym w ciągu dwóch ostatnich lat wzrósł o bezprecedensowe 5,9%. Internetowy rynek gęstnieje i Ci, którzy niedawno do niego dołączyli lub planują to zrobić, muszą rozpychać się łokciami, aby zdobyć więcej klientów. Nic dziwnego, że tak wielu sprzedawców stawia na doradztwo e-Commerce przed podjęciem kluczowych decyzji w budowaniu konkurencyjnego biznesu elektronicznego. To właśnie takie działania pokazują jak skutecznie rozkręcić e-biznes.
Jednak zanim podejmiesz współpracę z wybranym doradcą, warto zapoznać się z kwestiami dotyczących początkowych decyzji przy wejściu na rynek e-Commerce. W tym artykule dowiesz się:
O tym czym jest konsulting e-Commerce pisaliśmy w poprzednim artykule. Wspomnieliśmy tam o dziedzinach biznesu (modelu i architekturze biznesowej), na jakie wpływ ma poprawna współpraca pomiędzy sprzedawcą i firmą doradczą i czym może owocować. Teraz powiemy Ci m.in. jak zacząć planowanie fundamentów Twojego e-biznesu i w których kwestiach doradztwo e-Commerce jest nieodłączną praktyką.
Powiedzmy, że wiesz już jaki produkt/y chcesz sprzedawać. Prawdopodobnie będzie to ten sam towar, który sprzedawałeś wcześniej, przed digitalizacją swojego biznesu. Jednak jak zacząć planowanie swojego pierwszego e-Commerce’u po transformacji cyfrowej? Chcąc uporządkować proces, który będziesz musiał przejść przy formułowaniu fundamentów e-biznesu, sporządziliśmy tę listę:
Należy pamiętać, że podczas każdego z tych procesów, doradztwo e-Commerce może okazać się nieocenione. W Global4Net od ponad 10 lat pomagamy biznesom w cyfryzacji i optymalizacji systemów e-Commerce i strategii biznesowych w wydaniu online. W ciągu całej historii naszej działalności asystowaliśmy ponad 150 klientom i wdrożyliśmy ponad 200 projektów. E-commerce to nasza pasja i powołanie, dlatego dzielimy się naszą wiedzą i bogatym doświadczeniem. Szczególnie teraz, gdy rynek e-komersowy przeżywa jeden z największych rozkwitów od początku zakupów online. W latach 2014-2020, sprzedaż na rynku e-Commerce stale rosła, osiągając największy przyrost roczny w zeszłym roku. Według badań statista.com sprzedaż online osiągnie poziom wartości 6,38 bilionów (1012) dolarów już w 2024 roku.
Czas zatem przedstawić kolejne zagadnienia, które pomogą ci rozkręcić e-biznes i ugruntować swoją pozycję na rynku elektronicznym.
Modele e-biznesu można podzielić na rodzaj zależności między klientem i sprzedawcą a także na sposób generowania zysków. Jeśli chodzi o pierwszy typ podziału, można tu wyróżnić trzy najważniejsze i najczęściej spotykane w internecie modele biznesowe, czyli B2B (business-to-business), B2C (business-to-client) i C2C (client-to-client). Istnieją również inne kategorie, jednak są one mniej popularne wśród sprzedawców, gdyż przynoszą mniejsze zyski.
Model business-to-business jest najbardziej dochodowym modelem biznesowym, jednak wymaga też największego wkładu finansowego. W ramach tego modelu transakcje odbywają się między sprzedawcą i klientami biznesowymi. Wiąże się to z zamówieniami o większej objętości i wartości. Warto pamiętać, że większość klientów z tego segmentu nie stawia jako priorytet współczynnika jakość/cena, ale skupia się na stabilności i płynności wykonywania zamówień. Oznacza to, że w tym modelu atrakcyjność Twojej oferty nie będzie tak ważna jak w przypadku B2C. Wzrośnie natomiast znaczenie niezawodności Twojego systemu dostaw i szybkości całego procesu zakupowego. Do zapewnienia gwarancji wysokiej jakości wysyłek i płatności potrzebna Ci będzie spersonalizowana strategia procesów biznesowych, dlatego powinieneś korzystać z usług doradztwa e-Commerce.
Sektor business-to-customer to największy rynek w handlu elektronicznym. To w jego obrębie odbywa się najwięcej zamówień, jednak mają one dużo niższą przeciętną wartość niż w sektorze B2B. W tym modelu dużo większą rolę odgrywa strategia cen i promocji Twoich produktów lub usług.
Można powiedzieć, że dopiero rewolucja internetowa i rozwój technologii e-Commerce stworzyły rynek customer-to-customer. Bezpieczeństwo zakupów online dodatkowo zachęca konsumentów do brania czynnego udziału w obrębie tego rynku. Opiera się on na transakcjach dokonywanych pomiędzy konsumentami, którzy mogą odgrywać rolę zarówno sprzedawcy jak i kupującego zamiennie. Odbywa się to z pomocą stron e-Commerce’owych, które zajmują się nadzorowaniem transakcjami pomiędzy użytkownikami i pobierają komisję od sprzedaży. Podmioty te, mogą zarabiać także dostarczając specjalnych uprawnień i funkcji premium, które pozwalają konsumentom-sprzedawcom na zwiększenie szans na sprzedanie produktów, np. poprzez płatne wypromowanie wybranych towarów w wynikach wyszukiwania. Cechami rynku C2C są niskie wartości zamówień i brak pewności, że dany towar znajdzie kupca.
Po dobraniu odpowiednich modeli biznesowych, musisz zdecydować się na to w jakim formacie będziesz sprzedawał swoje produkty i usługi. Kiedy myślisz o sprzedaży online, pierwszymi obrazami jakie mogą pojawić się w Twojej głowie, są sklepy internetowe pojedynczych marek, portale aukcyjne Allegro, eBaya i strony zbierające oferty setek i tysięcy sklepów, takie jak Amazon czy Empik. Są to najpopularniejsze modele e-sprzedaży i można rzec, że najprostsze typy e-Commerców, gdyż są jedynie odpowiednikami swoich stacjonarnych wersji. W końcu i w tradycyjnym handlu istnieją sklepy, aukcje i galerie handlowe. Jednak to właśnie te formy e-biznesu odpowiadają za większość przychodu na rynku e-Commerce. Według badań Izby Gospodarki Elektronicznej i Gemiusa aż 73% polskich internautów decydowało się na zakupy w internecie w 2020 roku.
Jako, że powyższe formaty e-biznesu przyciągają najwięcej klientów, najlepszą taktyką jest skupienie swoich zasobów na wykorzystaniu jednego z nich.
Masz model i format swojego e-biznesu. Wiesz już do kogo kierujesz swoją ofertę i za pomocą jakiego formatu sprzedażowego będziesz łączył się z nimi. Teraz dobrze byłoby zadbać o zaplecze produktowe, czyli model zarządzania inwentarzem i model pozyskiwania produktów. Tu również game-changerem może być doradztwo e-Commerce.
Drop-shipping to jeden z najprostszych i najmniej obciążających logistycznie sprzedawcę modeli zarządzania inwentarzem. Jak on działa?
Model drop-shippingowy uwalnia Cię od obowiązku zarządzania produktami, magazynowania ich i obsługi systemy dostawy. Jednak to tylko nadal ponosisz odpowiedzialność finansową i wizerunkową za jakiekolwiek mankamenty dotyczące dostawy czy jakości towaru. Konsumenci nie będą wystawiali recenzji dostawcy drop-shippingowemu, tylko pozostawią swoją opinie w sklepie, gdzie dokonali zakupu – czyli u Ciebie. Musisz zatem upewnić się, że Twój dostawca będzie rzetelny, wysyłka punktualna, a jakość produktów nie sprawi, że konsumenci poczują niezadowolenie.
Z drop-shippingiem nie zawsze będziesz mógł mieć tę pewność, co sprawia, że nie nadaje się on do modelu B2B, gdzie gwarancja prędkości dostawy i stałej jakości produktów jest kluczowa. Ze względu na dość małe koszta model drop-shippingowy jest wykorzystywany przez małe biznesy lub jako próbne wersje sklepu. Jeżeli jednak Twoja firma posiada kompetencje i możliwości logistyczne, nie jest on dobrą opcją dla Twojego e-Commerce’u. Zanim podejmiesz decyzję w sprawie dobranego modelu, powinieneś skorzystać z usług doradztwa w e-Commerce, aby ocenić powyższe kompetencje w Twojej firmie.
Model ten wymaga dużego wkładu finansowania, zaangażowania i zbudowania całej infrastruktury zarządzania towarami i dostawami. Funkcjonowanie z wykorzystaniem tego modelu wygląda w następujący sposób:
Jeśli zdecydujesz się na włączenie tego modelu w swojej strategii biznesowej będziesz musiał się liczyć z wieloma zobowiązaniami. Nie tylko spocznie na Tobie zarządzanie inwentarzem i produktami, śledzenie i realizacja zamówień, ale również przechowywanie i ochrona danych konsumentów oraz zapewnienie przestrzeni magazynowej.
Jednak model własnej produkcji wiąże się też z kilkoma zaletami. Jest uniwersalny w kontekście modelu biznesowego, gdyż pozwala na nakierowanie sprzedaży zarówno do klientów biznesowych jak i indywidualnych. Kolejnym plusem jest większa kontrola nad procesem zakupowym niż w przypadku drop-shippingu. Możliwe, że przed cyfryzacją swojego biznesu używałeś magazynu do prowadzenia stacjonarnego biznesu. W takim razie wystarczy, że połączysz system, którego używasz do zarządzania towarem z architekturą IT swojego nowego sklepu online.
Nie ulega wątpliwości, że model produkcji własnej jest bardzo odpowiedni dla średnich i dużych biznesów, jednak zawsze istnieje możliwość skalowania rozwiązań do potrzeb. Jeśli nie masz zapotrzebowania na cały magazyn, wystarczy, że wynajmiesz część powierzchni.
Jeśli zajmujesz się designem własnych produktów i nie jesteś zainteresowany inwestowaniem we własny system magazynowania i produkcji, ten system może być dla Ciebie. Połączenie produkcji on-demand (na żądanie) z własną marką działa w następujący sposób:
Produkcja on-demand może stanowić dla Ciebie lepsze wyjście niż drop-shipping. Oferuje on większą kontrolę nad asortymentem produktów i pozwala na ich całkowitą modyfikację. Z drugiej strony, dzięki szybkiej naturze metody produkcji on-demand, w razie zaistnienia problemów z jakością produkowanego towaru lub szybkością dostawy, jesteś w stanie szybko i sprawnie zmienić producenta i dystrybutora.
Model white labelingowy jest bliźniaczo podobny do tego opartego na własnej marce i także funkcjonuje najlepiej z modelem produkcji i magazynowania na żądanie. Różnica polega na procesie designu produktów. White labeling polega na zleceniu wykonania produktów Twojej marki innej firmie.
Ta strategia opiera się w całej mierze na outsourcingu, co sprawia, że cierpi ona na pewne niedoskonałości. O ile produkcja on-demand pozwala na pewną dozę swobody i szybkość działania przy zmianie producentów i dostawców, sytuacja wygląda inaczej z firmami oferującymi produkty white label. Zazwyczaj wykorzystują one materiały niskiej jakości i ustawiają minimalną liczbę produktów. Możliwe, że korzystając z tego modelu, będziesz zmuszony zamówić większą ilość towaru niż wynosi ich popyt. W rezultacie prowadzi to do zalegania produktów w zakontraktowanych magazynach. Niesprzedane produkty zajmują przestrzeń, która mogłaby zostać wykorzystana przez inny towar o wyższym zapotrzebowaniu. W takiej sytuacji będziesz musiał decydować czy zutylizować niesprzedany towar, za który zapłaciłeś, czy dalej płacić za magazynowanie ich z nadzieją, że wzrośnie na nie popyt.
Gwoli ścisłości, model subskrypcji polega na generowaniu dochodu z periodycznych wpłat dokonywanych przez konsumentów. W zamian za opłatę, marka zobowiązuje się w dostarczyć wybrane towary bądź usługi. Subskrypcja jest jednym z najbezpieczniejszych modeli dochodowych. Możesz ją połączyć zarówno z modelem produkcji własnej lub modelami outsourcingowymi (drop-shipping, produkcja on-demand). Zapewnia regularny i bardziej stabilny przypływ dochodów. Pozwala również na bardziej efektywną personalizację konsumencką. Model ten jest także bardziej wydajny w zwiększaniu lojalności klientów.
Niezależnie od wybranego modelu ważnym jest, abyś nie rezygnował z doradztwa e-Commerce. Na początku najlepiej stawiać na profesjonalistów z większym doświadczeniem niż własne.
Po wybraniu modeli biznesowego i dochodowego pora na przygotowanie niezbędnej infrastruktury informatycznej, która pozwoli Twojemu e-biznesowi funkcjonować. Miej na uwadze, że każda technologia ma swoje mocne strony ale i ograniczenia. Niektóre z nich mogą kolidować z obraną przez Ciebie strategią biznesową. Dlatego ważnym jest aby podczas konsultacji e-Commerce poświęcić temu tematowi wystarczająco dużo czasu. W końcu to zestaw technologiczny, z którego zdecydujesz się korzystać określi potencjał działań technicznych (zarówno sprzedażowych i marketingowych) Twojego e-biznesu. Nie przedłużając, przejdźmy do najważniejszej części architektury IT – platformy e-Commerce.
Platforma e-Commerce to narzędzie sieciowe, które umożliwia sprzedaż online. Oprogramowanie to pozwala Ci na postawienie i zarządzanie strukturą i funkcjami sklepu internetowego. Dzięki niej masz pełną kontrolę nad zmianami wizualnymi, technicznymi i interfejsowymi. Platforma e-Commerce umożliwia również konfigurację reguł sprzedażowych (koszyka zakupów, metod płatności i wysyłki, itd.) prowadzenie działań marketingowych. To również z niej będą wysyłane dane do Twojego magazynu i dostawcy. Istnieją różne rodzaje platform e-Commerce i każda jest przystosowana do innych rozwiązań biznesowych.
Jedną z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych jest Magento, od niedawna przemianowane na Adobe Commerce. Oferuje szeroki wybór modułów dostarczających podstawowych i zaawansowanych funkcji poprawiających wydajność Twojego e-Commerce’u. Dodatkowo posiada narzędzia wspierające SEO i marketing, co sprawia, że sprzedawcom łatwiej jest wpłynąć na lepsze pozycjonowanie ich sklepów. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o platformach e-Commerce odwiedź nasz blog i skontaktuj się z nami.
Kolejnym aspektem budowy infrastruktury Twojego e-biznesu jest ustalenie rodzaju aplikacji Twojego sklepu internetowego. Jest to kluczowa kwestia, gdyż wydajność, dostępność i liczba funkcji obecnych w Twojej aplikacji świadczy również o jakości Twojego sklepu i całej marki. Czemu jeszcze powinieneś poradzić się ekspertów przy wyborze aplikacji dla swojego e-biznesu? Jej rodzaj definiuje także systemy operacyjny, na których będzie funkcjonowały, a tym samym określa ograniczenia dotyczące liczby potencjalnych klientów, którzy będą mieli dostęp do aplikacji. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów aplikacji są:
Natywne aplikacje działają wyłącznie na jednym systemie operacyjnym (Android, iOS, Windows, itp.) i oferują stosunkowo najlepszą jakość działania spośród wszystkich rodzajów aplikacji (tylko aplikacje cross-platformowe nie ustępują im w tej kwestii). Z drugiej strony aplikacje PWA działają na wszystkich rodzajach urządzeń i nie są ograniczone przez systemy operacyjne. Są również technologią wspieraną przez Google’a i są mniej kosztowne do zbudowania.
Aplikacje cross-platformowe są rozwiązaniem łączącym zalety aplikacji natywnych i PWA. Dzięki wrapowaniu logiki i podwójnej interpretacji kodu pozwalają na działanie na różnych systemach mobilnych, jednocześnie zachowując wysoką wydajność i jakość wizualną. Natomiast aplikacje hybrydowe są połączeniem technologii natywnej i webowej. Są one prostym i mało kosztownym rozwiązaniem, jednak znacząco odstają pod względem jakości i wygody utrzymania od innych rodzajów aplikacji.
Decyzja o tym, która aplikacja będzie najlepsza dla Twojego biznesu powinna zostać poprzedzona researchem, pomocne będzie też doradztwo e-Commerce. Jeśli zastanawiasz się nad tym, który rodzaj oprogramowania wybrać dla swojego e-Commercu możesz przeczytać nasze porównanie aplikacji natywnych i hybrydowych a także artykuł o najlepszym rodzaju aplikacji działającym na wielu urządzeniach. Polecamy także zapoznanie się z osobnym tekstem opisującym najważniejsze informacje o aplikacjach PWA.
Systemy PIM (product information management) są niezbędne jeśli chodzi o wydajne i szybkie zarządzanie danymi produktów. Wspierają one Twoją platformę e-Commerce w szeregu funkcji ważnych z punktu widzenia sprzedawcy. Nie dość, że optymalizują i w pewnej części automatyzują dokonywanie zmian w ofercie produktów (modyfikacje opisów i zdjęć produktów, dodawanie nowych towarów, uzupełnianie atrybutów, itp.), ale również wspomagają kształtowanie doświadczeń zakupowych. Systemy PIM są kluczowym łącznikiem między frontendem Twojego sklepu i dostawcami. Od ich poprawnego funkcjonowania zależy m.in. szybkość i sprawność wysyłki produktów i przyjmowania zamówień przez system Twojego e-biznesu. Dwoma popularnymi oprogramowaniami dostarczających rozwiązań PIM są Pimcore i Akeneo. Możesz przeczytać nasze porównanie tych aplikacji, żeby dowiedzieć się więcej.
Hosting to działalność polegająca na wynajmowaniu serwerów (komputerów stworzonych z myślą o hostowaniu stron internetowych) na których umieszczona jest Twoja strona internetowa. Od jakości serwerów i serwisu hostingowego będzie zależało to czy Twoja strona będzie dostępna bez przerwy dla użytkowników. Oczywiście powinno Ci zależeć na tym, aby wszyscy potencjalni klienci mogli dokonać zakupów na Twojej strony w każdym momencie dnia i nocy. Jednak nie serwisy hostingowe nie stanowią tylko o dostępności, ale także prędkości ładowania Twojej strony, bezpieczeństwu danych sklepu i klientów, a także limitowi produktów w Twoim sklepie, backupie i pomocy technicznej.
Jak widzisz od hostingu zależy podstawowe funkcjonowanie Twojej strony i nie brakuje miejsc, w którym można łatwo popełnić błąd powodujący duże straty finansowe. Dlatego warto zainwestować w doradztwo e-Commerce. Jeśli chodzi o dostępne rozwiązania hostingowe, oferta jest szeroka: istnieją darmowe i płatne serwisy hostingowe. Niektóre platformy e-Commerce posiadają także własne systemy serwerów dostępne za dodatkową opłatą. Jedną z najlepszych i najbardziej rozbudowanych serwisów hostingujących jest Amazon Web Services (AWS).
E-commerce to wielki rynek, w którym o sukcesie decydują zarówno długotrwałe projekty jak i szczegóły i detale zmieniające się z różną częstotliwością. Z każdym rokiem rynek handlu elektronicznego powiększa się o kolejne sektory i nowych klientów, których wymagania także rosną ze względu na wysoką konkurencyjność pomiędzy e-biznesami. Ponad 28 milionów ludzi w Polsce korzysta z internetu. Wszyscy są potencjalnymi klientami, do których możesz dotrzeć ze swoimi produktami. Jednak, aby mieć szansę na zwiększenie swoich zysków musisz sporządzić szczegółowy plan działania, który będzie brał pod uwagę potencjalne zmiany w trendach e-komersowych, możliwe opóźnienia wdrożeń i zmieniające się potrzeby Twojej firmy i Twoich klientów. A także setki innych czynników.
Dlatego nie wahaj się z nami skontaktować. Ponad 10-letnie doświadczenie na rynku e-Commerce, setki klientów i projektów pozwoliło nam zdobyć wiedzę na temat handlu cyfrowego i digitalizacji tradycyjnych marek działających na rynku sprzedaży. Doradztwo e-Commerce pozwoli Ci nie tylko uniknąć błędów i strat podczas transformacji cyfrowej i kolejnych wdrożeń do Twojego sklepu internetowego. Wyposażymy Ciebie i Twoich pracowników w niezbędną wiedzę i doświadczenie, które w e-Commerce jest kluczem do rozpoznania dobrych praktyk i zwiększeniu zysków. Współpracujemy zarówno z klientami planującymi cyfryzację i firmami chcącymi optymalizować swoje wyniki sprzedażowe. Usprawniamy architekturę techniczną, opracowujemy strategie rozwoju i wspieramy naszych klientów w działaniach digital marketingu. Skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza i zmień swój e-Commerce na lepsze.
Napisz do nas